Novinky
19. 11. 2019

Čo je cloud?

Cloud funguje ako knižnica a z diaľky vyzerá ako veľký počítač

Každý z nás má doma na polici knihy. Tieto knihy sme si kúpili v kníhkupectve, prečítali a odložili na poličku. Predstavme si cloud ako knižnicu. Namiesto toho, aby sme si knihy kupovali, zaplatíme členské v knižnici a knihy si požičiame vtedy, kedy ich potrebujeme. Výhodou je, že máme na výber z veľkého množstva kníh. Môžeme si vybrať knihu, ktorá nás najviac zaujme.  Ak sa nám nebude páčiť, môžeme ju ľahko vrátiť. Nemusíme doma skladovať knihy, ktoré sme nikdy neprečítali. V cloude to funguje podobne. Zaplatíme „členské“ a môžeme využívať cloudové služby, ktoré si vyberieme a vtedy, kedy potrebujeme.

V minulosti sme mali aplikácie nainštalované vo svojich počítačoch. Keď sa počítač pokazil, prišli sme o rozpísané texty, rozpracované tabuľky  aj o samotné aplikácie. Po kúpe nového počítača sme museli aplikácie znovu inštalovať s potrebnými súčasťami. Často to bolo náročné. Bolo by jednoduchšie, keby sme na novom počítači nemuseli nič inštalovať, jednoducho by sme sa prihlásili a všetky aplikácie by sme našli tak, ako sme ich naposledy nechali. Toto nám umožňuje cloud. Aplikácie nainštalované v cloude fungujú bez ohľadu na to, čo sa stane s našim počítačom. Sú prístupné nielen na PC, ale aj na telefóne alebo tablete.

Prečo sa cloud nazýva cloud (v preklade „oblak“)? Vieme, že oblak sa skladá z drobných čiastočiek vody. Z diaľky však tieto čiastočky nevidíme, ale javia sa nám ako jeden celok – oblak. Podobne je to aj s počítačovým cloudom. Skladá sa z množstva samostatných počítačov, pospájaných a umiestnených do jedného celku, ku ktorému sa pripájame cez internet. Z diaľky  cloud vyzerá ako jeden veľký počítač. Cloud väčšinou vlastní veľká technologická spoločnosť, ako napríklad Google, Microsoft alebo Amazon a predáva jeho služby.

Potrebujete miesto, kam si uložiť svoje súbory tak, aby boli stále prístupné a nechcete so sebou nosiť harddisk? Stačí si kúpiť úložný priestor na Microsoft OneDrive. Máte plnú schránku emailov a potrebujete sa k nim dostať prostredníctvom telefónu? Stačí používať Gmail a svoje maily budete mať  prístupné na každom zariadení. Na to, aby sme tieto služby využívali nemusíme rozumieť tomu, ako presne cloud funguje. Stačí, ak vieme používať internet a ukladať súbory. Aby sme sa dostali ku cloudovej službe,  kvôli bezpečnosti potrebujeme účet. Prostredníctvom tohto účtu sa dostaneme k službám, ktorých základná verzia býva často zadarmo.

Tu sú príklady populárnych služieb, ktoré používajú cloud:

  • Google Drive – je ako USB v cloude. Ponúka priestor na ukladanie súborov, aplikácie na písanie textov, tvorbu prezentácií, online dotazníkov a iné.
  • Microsoft OneDrive – rovnako, ako Google Drive ponúka priestor na ukladanie súborov a tiež je prepojený s kancelárskymi aplikáciami.
  • Netflix – na rozdiel od predchádzajúcich služieb neposkytuje úložisko, ale ponúka knižnicu filmov a seriálov. Nie je potrebné ich ukladať do svojho počítača, sú k dispozícii cez internet a môžete ich sledovať na počítači aj telefóne.
  • Spotify – podobne ako Netflix, Spotify ponúka tisíce piesní, ktoré môžete počúvať na akomkoľvek zariadení. Všetka hudba je uložená v cloude a nie je potrebné ju sťahovať.