Press
6. 4. 2017

Európa bojuje s terorizmom

Prichádzajú bez varovania a zanechávajú za sebou obrovskú spúšť – vyhasnuté ľudské životy, zranených, obavy a strach o našu bezpečnosť.

Teroristických útokov na starom kontinente pribúda, terčom radikálov sa stali mnohé európske metropoly a mestá.

Členské krajiny vynakladajú na boj proti radikálom čoraz viac finančných prostriedkov a zintenzívňujú aj spoluprácu pri vojenských operáciách. A práve to je podľa mnohých odborníkov mimoriadne dôležité.
Moderné technológie, ktoré sú dnes už na bojisku mimoriadne dôležité, máme aj na Slovensku – v Aliter Technologies.

Dá sa vôbec proti terorizmu efektívne bojovať? Je dnes ešte nejaké miesto na zemi skutočne bezpečné? Prečo si teroristi vyberajú za svoj cieľ nevinných ľudí?

Podľa vlaňajšieho prieskumu Eurobarometer by mal byť hlavnou prioritou Európskej únie boj proti terorizmu. Myslí si to až 81% Slovákov a 82% Európanov. Členské krajiny vynakladajú na boj proti radikálom čoraz viac finančných prostriedkov a zintenzívňujú aj spoluprácu pri vojenských operáciách. A práve to je podľa mnohých odborníkov mimoriadne dôležité.

Na bojisku sa chyba neodpúšťa

Stratégia, rýchlosť a pohotovosť – to je základ každej úspešnej vojenskej operácie. Nič z toho by však nefungovalo, ak by veliteľ so svojimi vojakmi nedokázal operatívne komunikovať. V takýchto situáciách sa však samozrejme nedá spoliehať na smartfóny, či iné moderné technológie využívané bežnými smrteľníkmi. Riziko predstavujú aj lokálne siete, ktorých sa radikáli dokážu zmocniť bez väčších problémov.

Oveľa bezpečnejšie je vytvoriť si vlastné mobilné komunikačné prostredie. Ozbrojené sily neustále hľadajú nové spôsoby prenosov a technológie, ktoré umožňujú automatickú výmenu dát. Práve na tieto účely slúži mobilná sieť MANET. Hlas, dáta a video sa automaticky šíria medzi jednotkami, ktoré sú v teréne. V praxi to napríklad znamená, že veliteľ môže byť od miesta boja vzdialený desiatky, či dokonca stovky kilometrov, dokáže však vidieť presne to, čo vidí v puškohľade jeho ostreľovač. Na základe toho operatívne zhodnocuje situáciu a prostredníctvom mobilnej siete vydáva ďalšie rozkazy.

Viac v článku: https://www.zive.sk/clanok/124196/europa-bojuje-s-terorizmom/