Novinky
Press
15. 5. 2019

Hľadá sa 30 dobrovoľníkov. Aliter Technologies pred novinármi predstavil projekt MONSE

Spoločnosť Aliter Technologies vyvíja vlastný monitorovací systém seniorov. Nápad vznikol v hlave generálneho riaditeľa spoločnosti Petra Dostála. Ten sa rozhodol vymyslieť vlastný systém, ktorým by dokázal efektívne dohliadať na svoju mamu.

Projekt monitoringu seniorov vznikol pred 3 rokmi. „Môj otec  zomrel. Mama žije sama, je samostatná, ale nechce sa presťahovať k žiadnemu z detí. Mali sme o ňu obavu, čo sa s ňou deje, keď je sama doma,“ vysvetľuje CEO Aliter Technologies Peter Dostál dôvod, prečo začal vyvíjať systém monitoringu seniorov. „Začal som hľadať systém, ktorý by monitoroval seniorov. Na trhu som nič vhodné v tom čase nenašiel, rozhodol som sa, že to je niečo, čo my v Aliteri skúsime naprogramovať,“ vysvetlil Dostál.

„Systém sme navrhovali dva roky. Brali sme do úvahy fakt, že seniori nie sú až tak zruční v používaní mobilných technológií. Napríklad mobilný telefón si zabudnú doma, alebo si ho nenabijú,“ objasňuje šéf Aliter Technologies,“ preto sme do systému MONSE zakomponovali treker, ktorý si senior dá na kľúče ako kľúčenku. Treker sleduje pohyb seniora mimo domu. Zvolili sme treker v podobe  kľúčenky preto, že kľúče si človek vždy berie zo sebou, keď opúšťa byt,“ dodal.

Riešenie MONSE spočíva v namontovaní série pohybových senzorov v byte či dome seniora, ktoré sledujú jeho správanie bez toho, aby zasahovali do súkromia, a inštalácie kontrolera a SOS tlačidiel. Pohybové senzory zbierajú informácie po byte a posielajú ich do cloudu, v ktorom aplikačná logika vyhodnotí správanie. „V rámci systému MONSE monitorujeme dva stavy. Či je senior aktívny alebo pasívny. Kritickou situáciou napríklad je, ak  senior neopustil kúpeľňu viac ako dve hodiny, čo môže znamenať, že spadol, alebo zaspal vo vani,“ vysvetlil fungovanie systému projektový manažér Roman Noskovič. „Pri neštandardnom správaní vyšle systém upozornenie vo forme notifikácie na mail alebo smsku na mobil.“

MONSE momentálne testuje 20 dobrovoľníkov z radov seniorov. Aliter Technologies hľadá ďalších rodinných príslušníkov seniorov, ktorí by boli ochotní testovať MONSE. Prečítajte si informácie o monitoringu seniorov MONSE.

 

Článok bol zároveň uverejnený vo viacerých médiách: TERAZ.SK; DOBRÉ NOVINY; DNESKY; 24 HODÍN.