Novinky
30. 9. 2022

HN: Bude to iskriť medzi generáciami?

V septembrovej špeciálnej prílohe HN sa v ankete dočítate o tom, čo najlepšie a čo najhoršie sa môže stať pre kybernetickú bezpečnosť?

Anketa: Špecializovaná príloha Hospodárskych novín prináša odpovede lídrov a odborníkov už dva roky. Dnes je čas pozrieť sa, či nám rastú pokračovatelia.

 

Otázka: Čo najlepšie a čo najhoršie sa môže stať pre kybernetickú bezpečnosť?

“Je nemysliteľné predpokladať stav, že kybernetická bezpečnosť nebude potrebná. Obrovským úspechom bude, keď ju firmy a ľudia začnú brať skutočne vážne, budú sa v nej vzdelávať a dennodenne ju aplikovať. Najhoršia situácia môže nastať, ak napriek úsiliu expertov a používateľov nastane moment „bezmocnosti“.

Budú prelomené všetky zámky a nepodarí sa vyvinúť bezpečnejšie. Aktuálne majú veda a technologické spoločnosti slušný náskok a úspech zloprajníkov spočíva skôr v nedôslednosti ľudí ako v kvalite bezpečnosti.”

Tomáš Orieščik, Chief Technology Officer Aliter Technologies, a. s.

Celá anketa ja na Živě.sk

 

Sladký spánok bezpečnostného povedomia

Téma? Na Slovensku chýba 10-tisíc odborníkov kybernetickej bezpečnosti. S veľkou pravdepodobnosťou niekto chýba aj u vás. Ako nájsť, vzdelávať a podporovať profesionálov a vyplniť prázdny priestor?

Šanca tu je vždy

Čiastočne sa dá problém nedostatku odborníkov riešiť rekvalifikáciou profesionálov z iných odborov alebo špecializáciou z tých príbuzných. Takto postupujú bezpečnostní integrátori a veľké a stredné firmy.

„Špecialistov, ktorých hľadáme, je dlhodobo nedostatok, a keďže sme nároční na seba, tak rovnako sme aj na kandidátov,“ súhlasí Zuzana Urbaníková, finančná riaditeľka Aliter
Technologies. Neustále napredovanie a vzdelávanie je nevyhnutnosťou a iba tak sa dá budovať kvalitný tím.

V Aliteri majú zároveň zavedený interný program, ktorý sa venuje mladým talentom. „Práve študentom a absolventom dávame priestor hľadať a navrhovať riešenia a učiť sa. Nie je možné povedať, z ktorej vysokej školy sú najlepší absolventi. V prvom rade ide o osobnosť, a tak hľadáme nastavenie, drajv a záujem rozvíjať sa.“

 

ZDROJ: Hospodárske noviny