Press
28. 3. 2023

Michal Srnec k výpadkom slovenských stránok ministerstiev a parlamentu

28. marca ruskí hackeri zaútočili na stránky slovenských ministerstiev a parlamentu. K útokom sa vyjadril aj náš expert Michal Srnec.

Ak ste sa dnes chceli dostať na webové stránky ministerstiev či parlamentu, nepochodili ste pre výpadok. Stojí za nim kybernetický útok, ku ktorému sa prihlásili ruskí hackeri. Hovoria o odplate za darovanie Migov Ukrajine. Na možné útoky upozorňoval Národný bezpečnostný úrad už pred mesiacmi. Samotným incidentom sa bude zaoberať aj Bezpečnostná rada.

Stránka Národnej rady, ministerstva spravodlivosti či Národnej banky Slovenska – na webové sídla týchto inštitúcii by ste sa v utorok, 28. marca, dostali len s veľkou dávkou trpezlivosti. Príčinou boli takzvané DDOS útoky. Krátko popoludní sa k nim na sociálnej sieti telegram prihlásila skupina Anonymous RU. “Za podporu banderovskej vlasti na Ukrajine a darovanie MIG-29 vydávame varovanie Slovenskej republike,” uviedli na sociálnej sieti.

“Máme 3 servery, jeden nám bol zablokovaný. Útok bol vedený z viacerých krajín naraz,” informoval predseda parlamentu Boris Kollár. “Bude to predmetom rokovania najbližšej bezpečnostnej rady, aby sme si vyhodnotili jeho zásah a kroky, ktoré potrebujeme urobiť, aby sme sa pred takýmito útokmi chránili,” uviedol Eduard Heger, dočasne poverený premiér.

No a kým poverený premiér Heger zvoláva Bezpečnostnú radu, politici si z útoku ťažkú hlavu nerobia. Doposiaľ bol najznámejším parlamentným hackerom poslanec Halák, ktorý vyradil na niekoľko dní fungovanie Národnej rady. “Možno sa ukáže, že pán poslanec OĽaNO je väčší hecker ako ruský anonymous,” povedal Peter Pellegrini, predseda strany Hlas-SD.

Tentokrát k vážnejším dopadom nedošlo. Podľa odborníka útočníci takýmto spôsobom na seba strhávajú pozornosť. “Takýto typ útokov je vhodný najmä na nejakú diskreditáciu organizácie, prípadne na poukázanie na aktivisticko-politické ciele,” informoval Michal Srnec, CISO Aliter Technologies.

Rozhovor s IT expertom Michalom Srncom:

 

NBÚ pred možnými útokmi varoval približne pred mesiacom

“Národný bezpečnostný úrad vyhlasuje varovanie pred zvýšeným rizikom kybernetických bezpečnostných incidentov pro rusky orientovaných komunitných hackerských skupín na slovenské ciele vo vzťahu k zabezpečeniu sietí a informačných systémov prevádzkovateľov základných služieb vrátane prvkov kritickej infraštruktúry a iných organizácií,”uviedol NBÚ na sociálnej sieti.

 

PR správa

ZDROJ: JOJ