Koncept takzvaných smart cities môže byť bezpečnostným rizikom. Elektrické spotrebiče, domy, autá aj mestá nás môžu prestať poslúchať a spôsobovať od malých škôd v podobe nefunkčného elektrického spotrebiča cez individuálne škody spôsobené na majetku, zdraví a živote až po veľké škody spôsobené chaosom a výpadkami kritickej infraštruktúry v celej komunite. Pre TASR to povedal riaditeľ technologickej a bezpečnostnej firmy Aliter Technologies Peter Dostál.
Spresňuje, že koncept smart spravidla znamená, že musia byť mestá pripojené do siete a tie zase na internet. “Cez internet k nim má prístup takmer každý. To prináša nové riziká, ktoré sme nepoznali.”
Dostál varuje, že ak sa spolu so smart technológiami neimplementuje aj kybernetická bezpečnosť, tak môžeme byť čoskoro svedkami “výpadkov riadenia dopravy, parkovania, verejnej dopravy alebo osvetlenia v mestách”.
Pripomína, že pri implementácii podobných riešení treba preto hľadieť nielen na cenu a funkcionalitu, ale aj bezpečnosť. “Riešenia môžu byť veľmi jednoduché, od zavedenia kontroly prístupov a šifrovania komunikácie a dát, až po veľmi sofistikovaný monitoring a odhaľovanie hrozieb a útokov.”
Koncept takzvaných smart cities bol aj bodom diskusie na konferencii Globsec 2019 Bratislava Forum.
Článok bol zároveň uverejnený vo viacerých médiách: TERAZ.SK, DNESKY.SK, 24HOD.SK, INFOSPRAVY.SK
Na bezpečnosť stoviek politikov, diplomatov a prezidentov dohliadne okrem policajných zložiek aj unikátny monitorovací systém, ten sleduje a vie up...
28. marca ruskí hackeri zaútočili na stránky slovenských ministerstiev a parlamentu. K útokom sa vyjadril aj náš expert Michal Srnec.
Obľúbená aplikácia WhatsApp bude zdieľať citlivé informácie s Facebookom. Zdvihla sa vlna kritiky.
V čom a prečo by si mali ľudia dať pozor na umelú inteligenciu (AI)?