Novinky
14. 12. 2022

Súťaž DIGITUM pozná svojich víťazov

Takto ste rozhodli v hlasovaní o víťazovi.

Finále umeleckej súťaže DIGITUM je za nami. Zapojení študenti Akadémie umení v Banskej Bystrici vytvorili množstvo atraktívnych diel s motívom digitálneho sveta a odborná porota z nich vybrala TOP 10. Dôraz kládla na kvalitu spracovania, kreativitu, aktuálnosť, originalitu, sprostredkovanie myšlienky či tvorivú interpretáciu obsahu témy.

Súťaž organizovaná spoločnosťou Aliter Technologies dáva mladým umelcom priestor vybudovať si vlastnú osobnú značku, zviditeľniť sa v očiach potenciálnych zamestnávateľov a takisto si aj čosi privyrobiť – trojica najúspešnejších získa finančnú odmenu.

Rozhodli ste o víťazovi

Na základe vášho hlasovania sme spoznali troch víťazov umeleckej súťaže DIGITUM. Na prvom mieste sa umiestnila Sandra Cseresznyésová s dielom Access approved, ktoré získalo 841 hlasov. Druhé miesto obsadila s 643 hlasmi Juliana Matiová a jej práca Digital Tower. Tretia priečka patrí Adele Smolkovej a jej digitálnej maľbe s názvom Svet Cloudu, za ktorú hlasovalo 528 ľudí. Víťazkám srdečne gratulujeme a tešíme sa na ďalší ročník súťaže.

Takto sa v rebríčku umiestnili jednotlivé diela:

1. miesto Sandra Cseresznyésová – Access approved

IG: @cherrysandie
Popis: V tomto procese som kládla dôraz na spontánnosť procesu, pretože som vedela, že nevytvorím niečo konkrétne a z nákresu. Chcela som sa nachádzať medzi digitálnym rozhraním a niečím skutočným. Tu som prepojila časť oka, ktorá v diele slúži ako nástroj na overenie identity používateľa. Inšpiráciou bola samotná cyber security a v hľadaní možnosti, ako to prepojiť s vizualizáciou. Až vzniklo zvlnené virtuálne prostredie s malým holografickým kľúčom a udeleným prístupom.

2. miesto Juliana Matiová – Digital Tower

IG: @juliana.matiova
Popis: Moja práca je odkazom na renesančnú maľbu Pietera Brueghela st. s názvom „Babylonská veža“ (The „Great“ Tower of Babel), ktorú som upravila tak, aby svojou atmosférou pripomínala modernú digitálnu éru. S pixelom, základnou jednotkou digitálnej rastrovej grafiky, som pracovala ako s „tehlou“, ktorá mi poslúžila na dobudovanie veže a doplnenie obrazu.

3. miesto Adela Smolková – Svet Cloudu

IG: @psych.adel.ia
Popis: Ide o digitálnu maľbu futuristického sveta Cloud Computingu. Ústredným bodom maľby je mladá žena spätá s novými technológiami, ktorá využíva výhody tohto sveta. Cieľom diela je ukázať spojenie človeka/umenia s internetom/technológiami, ktoré mu uľahčujú a spríjemňujú život. V mojom diele toto spojenie ukazujem striedaním a ladením maľby (postava) a počítačovej čistoty (pozadie a ‚cloudy‘).

4. miesto Valentyna Dudka – Bezpečnosť

IG: @valushka_artist
Popis: Pokúsila som sa zobraziť metaforický vstup do cloudového priestoru tak, ako ho vidím ja.

5. miesto Karla Majkútová – New World

IG: @art_by_c2
Popis: Digitálny svet nám otvára nové, ešte nepoznané možnosti, ktoré momentálne len skúmame. Do tohto nového sveta vstupuje s rôznymi otázkami a názormi, pozitívnymi aj negatívnymi. Svet sa hýbe neustále dopredu a nevieme, čo nás čaká za dverami tohto nového digitálneho sveta. No naša myseľ by mala byť neustále otvorená novým možnostiam a cestám, ktoré štvrtá priemyselná revolúcia prináša.

6. miesto Simona Kubalová – Spojenie

IG: @simimimis
Popis: Dielo zobrazuje moment podania rúk inšpirovaný z úvodnej obrazovky telefónu Nokia, pričom jedna ruka predstavuje ľudskú, tvorenú z krvných ciev, a druhá zastupuje moderné technológie a umelú inteligenciu. Dotyk rúk tak môže značiť spojenie medzi spoločnosťou a technológiami, pozadie zase vytvára pavučinu internetových sietí, ktoré prepájajú miliardy ľudí po celom svete.

7. miesto Sandra Cseresznyésová – Stiahni z cloudu

IG: @cherrysandie
Popis: Impulz som mala zo cyber punku. Najviac ma vždy inšpiruje v rámci štýlu kombinácia futuristických a až krikľavých farieb – sýtej ružovej a modrej. V prvom pláne je malá záhadná postava, ktorá niečo sťahuje alebo nahráva z cloudu/z oblaku. Ten je tu už ale aj fyzický a nielen niekde v neviditeľne. Predstavujem si, že onedlho bude prístup k vlastným dátam skutočne zovšadiaľ, dokonca aj v oblakoch. V pozadí sa nachádza síce veľkomesto, ale oblaky ho zakrývajú a vidno naozaj len tie najvyššie časti budov.

8. miesto Natália Nemčeková – Zamknuté oko

Popis: Je to proces alebo entita, ktorá sa prehrabáva večným tokom údajov a spojení? Rozoznáva dobré od zlého, skryté od odkrytého. Akoby spĺňala priam božskú úlohu, ako vo svete digitálnom, tak aj v reálnom.

9. miesto Natália Nemčeková – Cesta myšlienky

Popis: Podstata je v názve samotnom – čím všetkým si musí taká správa alebo fotka prejsť, kým pristane v našich rukách. Proces všeobecne rýchly, teraz však rozdelený do niekoľkých zastávok jeho cesty.

10. miesto Radoslava Vančová – On a Cloud

IG: @_jezibabka_
Popis: Zobrazuje ilustrovaný piktogram oblaku a výrazných, pestrých ciest vychádzajúcich z tohto oblaku, predstavuje cloudové úložisko a prenos či výmenu dát a rôznych informácií. Dielo je ručne nakreslené pomocou grafického tabletu.

ZDROJ: Emefka (Startitup)