Každý z nás má doma na polici knihy. Tieto knihy sme si kúpili v kníhkupectve, prečítali a odložili na poličku. Predstavme si cloud ako knižnicu. Namiesto toho, aby sme si knihy kupovali, zaplatíme členské v knižnici a knihy si požičiame vtedy, kedy ich potrebujeme. Výhodou je, že máme na výber z veľkého množstva kníh. Môžeme si vybrať knihu, ktorá nás najviac zaujme. Ak sa nám nebude páčiť, môžeme ju ľahko vrátiť. Nemusíme doma skladovať knihy, ktoré sme nikdy neprečítali. V cloude to funguje podobne. Zaplatíme „členské“ a môžeme využívať cloudové služby, ktoré si vyberieme a vtedy, kedy potrebujeme.
V minulosti sme mali aplikácie nainštalované vo svojich počítačoch. Keď sa počítač pokazil, prišli sme o rozpísané texty, rozpracované tabuľky aj o samotné aplikácie. Po kúpe nového počítača sme museli aplikácie znovu inštalovať s potrebnými súčasťami. Často to bolo náročné. Bolo by jednoduchšie, keby sme na novom počítači nemuseli nič inštalovať, jednoducho by sme sa prihlásili a všetky aplikácie by sme našli tak, ako sme ich naposledy nechali. Toto nám umožňuje cloud. Aplikácie nainštalované v cloude fungujú bez ohľadu na to, čo sa stane s našim počítačom. Sú prístupné nielen na PC, ale aj na telefóne alebo tablete.
Prečo sa cloud nazýva cloud (v preklade „oblak“)? Vieme, že oblak sa skladá z drobných čiastočiek vody. Z diaľky však tieto čiastočky nevidíme, ale javia sa nám ako jeden celok – oblak. Podobne je to aj s počítačovým cloudom. Skladá sa z množstva samostatných počítačov, pospájaných a umiestnených do jedného celku, ku ktorému sa pripájame cez internet. Z diaľky cloud vyzerá ako jeden veľký počítač. Cloud väčšinou vlastní veľká technologická spoločnosť, ako napríklad Google, Microsoft alebo Amazon a predáva jeho služby.
Potrebujete miesto, kam si uložiť svoje súbory tak, aby boli stále prístupné a nechcete so sebou nosiť harddisk? Stačí si kúpiť úložný priestor na Microsoft OneDrive. Máte plnú schránku emailov a potrebujete sa k nim dostať prostredníctvom telefónu? Stačí používať Gmail a svoje maily budete mať prístupné na každom zariadení. Na to, aby sme tieto služby využívali nemusíme rozumieť tomu, ako presne cloud funguje. Stačí, ak vieme používať internet a ukladať súbory. Aby sme sa dostali ku cloudovej službe, kvôli bezpečnosti potrebujeme účet. Prostredníctvom tohto účtu sa dostaneme k službám, ktorých základná verzia býva často zadarmo.
Tu sú príklady populárnych služieb, ktoré používajú cloud:
Často sa strácame v množstve mailov a zorientovať sa v témach nám berie drahocenný čas. Pomôžu aplikácie typu Slack, Messenger, Whatsapp, či Skype....
Prípravu do školy uľahčia šikovné cloudové aplikácie. Pomocníkom pre zvládnutie matematiky už dávno nie je len kalkulačka.
Kongres ITAPA je najväčším podujatím na Slovensku, ktoré sa venuje oblasti IT v štátnej správe.
Toto sú služby, ktoré sú poskytované v cloude: IaaS, PaaS, SaaS.