Novinky
Press
10/7/2020

Na bezpečnosť konferencie Globsec dohliadne unikátny systém

Dnes sa v Bratislave uskutoční medzinárodná konferencia Globsec. Na bezpečnosť stoviek politikov, diplomatov a prezidentov dohliadne okrem policajných zložiek aj unikátny monitorovací systém, ten sleduje a vie upozorniť na potenciálny útok dronu, lietadla či za-morenie chemickými látkami.

Účastníci z celého sveta sa stretnú na jednej z najväčších bezpečnostných konferencií Globsec, ktorý sa každý rok koná v Bratislave. Tento ročník sa uskutoční za prísnych protiepidemických opatrení, všetci hostia sa totiž musia preukázať negatívnym testom na Covid-19. „Okrem protiepidemických opatrení je potrebné dohliadnuť aj na konvenčnú bezpečnosť hostí. Na potenciálne hrozby dohliadne špeciálny systém, ktorý vie monitorovať možné hrozby zo vzduchu aj zeme a na potenciálne riziká upozorní operatéra, ktorý monitoruje celý systém či už z operačného strediska alebo cez aplikáciu v smartphone”, povedal Peter Dostál, CEO spoločnosti Aliter Technologies.

V prípade monitoringu vzdušného priestoru sa pozornosť kladie najmä na moderné hrozby. „Náš systém umožňuje monitorovať okolie konferencie, jeho cieľom je detekovať a upozorniť na prípadné útoky”, doplnil Dostál. Ako dodáva, „systém podľa konfigurácie dokáže drony detekovať a  prípadne použiť aj adekvátnu akciu na ich zneškodnenie.”

Nemenej dôležité je tiež sledovať prípadné zamorenie chemickými látkami, na ktoré upozorňujú špeciálne detektory. „Ide o zariadenia, ktoré využívajú laser a dokážu detekovať, identifikovať a kvantifikovať nebezpečné chemické plyny na diaľku bez fyzického kontaktu a to až na vzdialenosť niekoľkých kilometrov ”, upresňuje Peter Dostál. Systém môže byť tiež doplnený kamerami, ktoré snímajú detekovanú oblasť, či inými senzormi monitorujúcimi vybraný perimeter, všetko je to pritom bezdrôtovo prepojené cez COMTANET, ktorý integruje použité zariadenia do jedného rozhrania a využíva sa napríklad aj vo vojenských taktických miestach velenia. Riešenie je možné využiť okrem bezpečnostných konferencií aj na spoločenských podujatiach či športových zápasoch, tiež pri monitoringu a ochrane objektov strategického významu.

Zdroj: TASR

Článok, resp informácia bola zverejnená vo viacerých médiách: TV JOJ (VEČERNÉ SPRÁVY – KRIMI – reportáž v čase od 5:57; NOVINY SK; TREND; TOUCH IT; DNES 24.

You might be interested

Free time aplikácie – zábava alebo hrozba?
July 22, 2019
Free time aplikácie – zábava alebo hrozba?

Používanie free time aplikácií sa stalo súčasťou každodenného života. Čo to okrem zábavy prináša? O hrozbách ale aj falošných fámach hovoril v repo...

Odborník na kybernetickú bezpečnosť varuje pred konceptom smart cities
June 11, 2019
Odborník na kybernetickú bezpečnosť varuje pred ko...

Peter Dostál zdôrazňuje potrebu implementácie kybernetickej bezpečnosti.

Aliter Technologies opäť partnerom konferencie Spoločne o bezpečnosti a obrane
July 8, 2020
Aliter Technologies opäť partnerom konferencie Spo...

Podporujeme diskusiu o bezpečnostných otázkach.

Spoločnosť Aliter Technologies partnerom konferencie Responsibility in Digital Age
October 2, 2018
Spoločnosť Aliter Technologies partnerom konferenc...

Aliter Technologies partnersky podporil konferenciu Responsibility in Digital Age organizovanú Americkou obchodnou komorou (AmCham), venovanú viace...