Novinky
Press
10/7/2020

Na bezpečnosť konferencie Globsec dohliadne unikátny systém

Dnes sa v Bratislave uskutoční medzinárodná konferencia Globsec. Na bezpečnosť stoviek politikov, diplomatov a prezidentov dohliadne okrem policajných zložiek aj unikátny monitorovací systém, ten sleduje a vie upozorniť na potenciálny útok dronu, lietadla či za-morenie chemickými látkami.

Účastníci z celého sveta sa stretnú na jednej z najväčších bezpečnostných konferencií Globsec, ktorý sa každý rok koná v Bratislave. Tento ročník sa uskutoční za prísnych protiepidemických opatrení, všetci hostia sa totiž musia preukázať negatívnym testom na Covid-19. „Okrem protiepidemických opatrení je potrebné dohliadnuť aj na konvenčnú bezpečnosť hostí. Na potenciálne hrozby dohliadne špeciálny systém, ktorý vie monitorovať možné hrozby zo vzduchu aj zeme a na potenciálne riziká upozorní operatéra, ktorý monitoruje celý systém či už z operačného strediska alebo cez aplikáciu v smartphone”, povedal Peter Dostál, CEO spoločnosti Aliter Technologies.

V prípade monitoringu vzdušného priestoru sa pozornosť kladie najmä na moderné hrozby. „Náš systém umožňuje monitorovať okolie konferencie, jeho cieľom je detekovať a upozorniť na prípadné útoky”, doplnil Dostál. Ako dodáva, „systém podľa konfigurácie dokáže drony detekovať a  prípadne použiť aj adekvátnu akciu na ich zneškodnenie.”

Nemenej dôležité je tiež sledovať prípadné zamorenie chemickými látkami, na ktoré upozorňujú špeciálne detektory. „Ide o zariadenia, ktoré využívajú laser a dokážu detekovať, identifikovať a kvantifikovať nebezpečné chemické plyny na diaľku bez fyzického kontaktu a to až na vzdialenosť niekoľkých kilometrov ”, upresňuje Peter Dostál. Systém môže byť tiež doplnený kamerami, ktoré snímajú detekovanú oblasť, či inými senzormi monitorujúcimi vybraný perimeter, všetko je to pritom bezdrôtovo prepojené cez COMTANET, ktorý integruje použité zariadenia do jedného rozhrania a využíva sa napríklad aj vo vojenských taktických miestach velenia. Riešenie je možné využiť okrem bezpečnostných konferencií aj na spoločenských podujatiach či športových zápasoch, tiež pri monitoringu a ochrane objektov strategického významu.

Zdroj: TASR

Článok, resp informácia bola zverejnená vo viacerých médiách: TV JOJ (VEČERNÉ SPRÁVY – KRIMI – reportáž v čase od 5:57; NOVINY SK; TREND; TOUCH IT; DNES 24.

You might be interested

Uniknuté heslo? Zmeňte ho a pridajte dvojfaktorové overovanie
March 5, 2021
Uniknuté heslo? Zmeňte ho a pridajte dvojfaktorové...

Uniklo vám heslo? Mali by ste ho okamžite zmeniť a pridať dvojfaktorové overovanie, radia odborníci na kyber-bezpečnosť z Aliter Technologies.

Používatelia by mali v online službách obmedziť zverejnenie svojich údajov na minimum, tvrdí odborník.
August 27, 2020
Používatelia by mali v online službách obmedziť zv...

Na verejnosť unikla databáza s údajmi z 235 miliónov účtov zo sociálnych sietí Instagram, Tiktok, či YouTube. Odborník upozorňuje na bezpečnostné r...

Partnersky sme podporili konferenciu Bezpečnosť nie je samozrejmosť
February 10, 2020
Partnersky sme podporili konferenciu Bezpečnosť ni...

Spoločnosť Aliter Technologies, a.s. bola generálnym partnerom HN konferencie organizovanej v spolupráci s odborným garantom GLOBSEC

Filip Mikuš a Jakub Obetko na konferencii SecTec Security Day 2018
March 23, 2018
Filip Mikuš a Jakub Obetko na konferencii SecTec S...

Na konferencii SecTec Security Day 2018 spoločnosť Aliter Technologies reprezentovali bezpečnostní špecialisti Filip Mikuš a Jakub Obetko, ktorí sa...