Press
4/15/2020

Obľúbená aplikácia Slovákov má trhliny v ochrane súkromia

Populárna aplikácia Zoom, ktorá slúži na video konferenčné hovory má slabiny v bezpečnosti a ochrane dát používateľov. Najnovšie aj nemecké ministerstvo zahraničných vecí nariaďuje zamestnancom, aby obmedzili jej používanie.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí vyzýva v internom dokumente svojich zamestnancov, aby obmedzili využívanie aplikácie Zoom, ktorá slúži na video konferenčné hovory. Aplikácia zaznamenala v súvislosti s koronavírusom nárast používateľov. Kým v decembri ju denne využilo 10 miliónov ľudí, v marci to bolo už 200 miliónov video hovorov denne. Enormný nárast využívania aplikácie vzbudil pozornosť aj u hackerov. ,,Zaznamenali sme prípady, kedy hackeri vložili do aplikácie škodlivý kód s cieľom zneužitia počítača užívateľa, napríklad na ťažbu kryptomeny. Počítač bol potom preťažený a mal nižší výkon,” hovorí Vladimír Palečka IT expert spoločnosti Aliter Technologies. Aplikáciu Zoom zakázali používať školákom po Kanade a Taiwane aj v Singapure.

Populárnu aplikáciu dnes vo veľkom využívajú aj Slováci, obľúbili si ju najmä učitelia a rodičia, ktorí ju využívajú na vzdelávanie detí, či na suplovanie výučby počas pandémie koronavírusu. Nie je to prvýkrát čo táto platforma čelí kritike pre slabšiu bezpečnosť. Problém sa vyskytol napríklad aj pri nahrávaní hovorov. ,,V minulosti boli objavené záznamy video rozhovorov na nechránených cloudových službách. Objavili sa tiež chyby, ktoré by hackerom mohli umožniť ovládať webkameru, či mikrofón používateľov Macbookov, bez ich vedomia,” dopĺňa Vladimír Palečka.

Podľa experta ide o bežný jav. Aplikácie a služby, ktoré získajú masívnu pozornosť ľudí priťahujú aj záujem hackerov. Preto treba pri inštalácii akejkoľvek služby myslieť na základné pravidlá bezpečného správania sa na internete. ,,Nikdy nesťahujme programy a aplikácie z neoverených zdrojov, pri inštalácii dbajme na naše súkromie a používajme aktualizovaný antivírusový program. Ak službu využívame aj na prácu, kde komunikujeme dôvernejšie veci, vhodné je použiť pripojenie cez VPN, ktorá šifruje spojenie nad rámec aplikácie. Opatrný treba byť aj pri súhlasoch na zdieľanie osobných údajov, ktoré aplikácia sprostredkúva svojim inzerentom a tretím stranám,” odporúča expert spoločnosti Aliter Technologies.

Spoločnosť Zoom na kritiku zareagovala, pozastavila vývoj nových funkcionalít a svoju pozornosť zamerala na riešenie a odstránenie spomenutých hrozieb. Podľa experta ju ľudia môžu využívať bez obáv, pri dodržiavaní základných pravidiel bezpečného správania sa na internete.

 

Článok bol zverejnený vo viacerých médiách: Touch IT.

Zaujala vás táto téma? Prečítajte si prehľad o firemných chatoch z dielne Aliter Technologies v článku: Firemný chat a video hovor odľahčí mailovú schránku

You might be interested

IT expert: Útoky hackerov na nemocnice môžu mať vážny dopad aj pre Slovensko
April 23, 2020
IT expert: Útoky hackerov na nemocnice môžu mať vá...

Počet hackerských útokov na nemocnice v čase pandémie koronavírusu vo svete narastá. Podľa experta na kyberbezpečnosť môžu mať vážne následky aj na...

Uniknuté heslo? Zmeňte ho a pridajte dvojfaktorové overovanie
March 5, 2021
Uniknuté heslo? Zmeňte ho a pridajte dvojfaktorové...

Uniklo vám heslo? Mali by ste ho okamžite zmeniť a pridať dvojfaktorové overovanie, radia odborníci na kyber-bezpečnosť z Aliter Technologies.

Ako posilniť kyberbezpečnosť firmy, aby aj práca z home office bola bezpečná
April 8, 2021
Ako posilniť kyberbezpečnosť firmy, aby aj práca z...

Pri práci z domu je najdôležitejšie, aby používateľ mohol vzdialene a hlavne bezpečne pristupovať do firemnej infraštruktúry, do interných systémov...

Slovenská firma sa stala súčasťou exkluzívnej skupiny v boji proti kyberterorizmu
October 18, 2018
Slovenská firma sa stala súčasťou exkluzívnej skup...

Slovenská technologická špička Aliter Technologies sa v Krakowe stala súčasťou koalície 60 najvýznamnejších svetových spoločností v boji za kyber b...