Press
2/20/2020

Pri kybernetickej bezpečnosti by mal každý začať od seba

Kybernetická kriminalita neustále rastie a stala sa miliardovým biznisom. Terčom útočníkov sú okrem jednotlivcov a súkromného sektora aj štátne inštitúcie, ako sú nemocnice či elektrárne.

Pri kybernetickej bezpečnosti by mal každý začať od seba. Dôležité je uvedomovať si následky toho, čo by sa v súvislosti s naším konaním na internete mohlo stať. Aj to zahŕňa pojem kybernetická hygiena. Pre TASR to uviedol IT expert Vladimír Palečka z Aliter Technologies.

Na začiatok je podľa odborníka podstatné si uvedomiť, že všetko, čo je publikované na internete, už odtiaľ nikdy nezmizne. “Keď dám fotku na Facebook, Twitter, Instagram, bude tam navždy, môžem to zmazať ako chcem, stopa tam navždy zostane,” vysvetlil.

Aj prihlasovanie na internet mimo domova by mali sprevádzať otázky o tom, či je sieť zaheslovaná a ako je kontrolovaná. “Keď mám na počítači citlivé údaje alebo mám heslá, ktoré sú menami mojich rodinných príslušníkov, tak je veľká pravdepodobnosť, že za pár sekúnd moje heslá odhalia,” varoval Palečka.

Ako doplnil, hrozby a trendy je potrebné neustále sledovať. “Treba si zvykať na to, že je to súčasť každodenného života,” poznamenal. Dôležité je počúvať rady odborníkov, zaujímať sa. Často však môžu byť podnetné a poučné aj skúsenosti iných. Ako príklad uviedol zálohovanie, neraz k nemu podľa neho používateľ pristúpi až po tom, ako príde o všetky údaje.

Kybernetická kriminalita podľa Palečku neustále rastie a stala sa miliardovým biznisom. Terčom útočníkov sú okrem jednotlivcov a súkromného sektora aj štátne inštitúcie, ako sú nemocnice či elektrárne. Ako pripomenul, aj v tejto oblasti je potrebné spájať sily jednotlivých zložiek, keďže štát nemôže zabezpečiť ochranu všetkým.

Zdroj: Tasr

Článok bol zverejnený vo viacerých médiách: TERAZ.SK; KOŠICE DNES.

You might be interested

Chystáte sa do USA? Pozor na to, čo robíte na internete
January 29, 2021
Chystáte sa do USA? Pozor na to, čo robíte na inte...

Aj vaše správanie na internete môže ovplyvniť, či sa do USA dostanete alebo nie.

České dráhy napadli hekeri. Útok hrozí aj na Slovensku, varujú experti na kyberzbezpečnosť
March 24, 2021
České dráhy napadli hekeri. Útok hrozí aj na Slove...

V uplynulých dňoch české štátne inštitúcie čelili masívnym hekerským útokom.

HN: Kybernetická bezpečnosť: Kto sú „bezpečáci“ a kde ich vziať?
March 29, 2021
HN: Kybernetická bezpečnosť: Kto sú „bezpečáci“ a ...

Zvládnuť agendu kybernetickej bezpečnosti znamená aj sadnúť si za počítač a vedieť ho nastaviť. Vyznať sa v zákonoch. Rešpektovať iné profesie a za...

Aké sú trendy pre rok 2021 v kyber svete?
February 1, 2021
Aké sú trendy pre rok 2021 v kyber svete?

V januárovom vydaní Hospodárskych novín náš expert Vladimír Palečka popisuje trendy tohto roka v kyber svete. V ankete zároveň na otázku o rozhodnu...