Press
17. 2. 2022

Aj vzducholoď sa dokáže postarať o Vašu bezpečnosť

Na Slovensku máme spoločnosť, ktorá patrí medzi svetových lídrov v oblasti informačných a komunikačných technológií (IKT). Aliter Technologies, a.s. Pôsobí popri Bratislave, aj v Toronte či Prahe. O úspechoch spoločnosti, kybernetickej bezpečnosti, ale aj vzducholodi porozprával Ing. Ervin Haramia, predseda predstavenstva.

Traduje sa, že veľa úspešných zahraničných spoločností začínalo skromne prácou vo svojich domovoch a neskôr sa z nich stali veľké a známe spoločnosti. Bolo tomu tak aj vo Vašom prípade?

Bol by som nerád, keby to vyznievalo ako klišé, no naše začiatky boli úplne identické ako u veľkých svetových podnikateľských velikánov. Jednoducho sme ako nová podnikateľská entita v tých časoch nemali na viac a prenajímali sme si trojizbový byt v Bratislave. Boli sme piati zamestnanci, a pod názvom Aliter Consulting, s.r.o. Sme pracovali ako konzultačná a poradenská spoločnosť v oblasti špeciálnych komunikačných a informačných systémov. Neskôr sme sa pretransformovali na technologickú spoločnosť s vlastným vývojom, produktami a inovatívnymi riešeniami pre našich zákazníkov a partnerov. Toto všetko sa dialo v duchu latinského výrazu „aliter“, a teda „robiť veci iným spôsobom“.

Čo teda robíte inak v porovnaní s konkurenciou?

Sme uznávaní experti v oblasti IKT a softvérového vývoja. Dodávame sofistikované a jedinečné technologické riešenia prispôsobené potrebám klientov. Naše produkty a riešenia využívajú medzinárodné organizácie, ako napríklad NATO, OSN, EDA, a globálne technologické spoločnosti a dodávatelia v oblasti bezpečnosti a obrany.

Ako sa zaradilo NATO medzi Vašich klientov?

Aliter Technologies ako prvá IKT spoločnosť na Slovensku v roku 2009 podpísala rámcovú zmluvu s predchodcom dnešnej NCI Agency, ktorá je jednou z najväčších a najvýznamnejších agentúr Severoatlantickej aliancie. Vďaka tejto skutočnosti sa naša spoločnosť aktívne zúčastňuje medzinárodných súťaží, v rámci ktorých sme zatiaľ úspešne dodali 28 projektov. Je pre nás cťou, že môžeme pracovať pre tak dôležitú medzinárodnú organizáciu.

V súvislosti s IKT ste sa začali venovať aj kybernetickej bezpečnosti. Čo vedie útočníkov k realizácii kybernetických útokov?

V súčasnosti je drvivá väčšina kybernetických útokov vedená s cieľom zisku. Útočník sa zameriava na získanie odmeny vo forme výkupného, teda „ransomware“, a to buď za odšifrovanie systémov alebo za nezverejnenie odcudzených informácií. V prípade, že poškodený vlastník dát nie je ochotný výkupné zaplatiť, môže útočník uvažovať o alternatíve predaja ukradnutých dát na čiernom trhu. Priemerná globálna cena za únik dát sa v roku 2021 pohybuje na úrovni 4,24 milióna USD, čo je nárast oproti roku 2020 o takmer 10 %. Z uvedeného vyplýva, že terčom kybernetického útoku sa môže stať každý systém, ktorý má potenciál naplniť predpoklad zisku pre útočníka.

Pri otázke bezpečnosti ostaneme. Vyvinuli ste bezpilotnú vzducholoď pre vzdušné monitorovanie. Prezradíte nám o nej viac?

SILWA (Silent Watcher) je 13,5 m dlhá vzducholoď, ktorá umožňuje bezhlučné dlhodobé vzdušné monitorovanie, sledovanie a prieskum, vrátane bezpečného letu nad husto obývanými oblasťami. Okrem toho poskytuje aj službu rádiového prevádzača pre zvýšenie dosahov rádiovej komunikácie.

Na aké účely bola vzducholoď vyvinutá?

SILWA je možné používať v rôznych vojenských či civilných situáciách, ako napríklad pri hľadaní stratených, zranených či podozrivých osôb, monitorovaní dopravnej situácie i krízových oblastí, kultúrnych a športových podujatí, hraníc a lesov, či odhaľovaní ohnísk požiarov.

Čím je výnimočná?

Disponuje výkonným kamerovým systémom s dennou aj nočnou prevádzkou a najmodernejšími integrovanými komunikačnými technológiami, ktoré umožňujú šifrovanú komunikáciu. SILWA je unikátna aj v tom, že sa nepotrebuje zaťažovať gravitáciou. Jej váhu udržiava bezhlučne vo vzduchu hélium, v čom spočíva aj jedna z výhod oproti dronom.

Ďalší z Vašich produktov – dron VIMA mal doslova celosvetovú premiéru počas tohtoročnej omše Svätého Otca v Šaštíne, kde dozeral na bezpečnosť tohto podujatia. Čím sa Vami vyvinutý dron odlišuje od ostatných na trhu?

Náš upútaný dron VIMA, teda virtuálny stožiar, je vo svete dronov takpovediac „perpetuum mobile“, ktorý je schopný operovať vo vzduchu doslova niekoľko desiatok hodín bez prerušenia letu, keďže je napájaný cez kábel. VIMA je schopný fungovať v úplne autonómnom režime a pritom zabezpečiť retransláciu rádiového signálu na zem z výšky až 100 metrov, ako aj prenos živého HD videa z dennej a nočnej kamery.

Ako prebiehal monitoring v Šaštíne?

Náš dron operoval 24 hodín a jeho hlavnou úlohou bolo dozerať na bezpečnosť účastníkov podujatia. Pomocou dennej kamery sme zabezpečovali podrobné monitorovanie celého okolia areálu. Živý obraz z kamier bol vysielaný do riadiaceho a veliaceho strediska podujatia, kde mal organizátor možnosť robiť operatívne rozhodnutia s ohľadom na bezpečnosť účastníkov.

Počas pandémie ste pomáhali aj slovenským zdravotníkom. Čo Vás k tomu viedlo?

Začiatok pandémie priniesol strach o zdravie každého z nás, ako aj našich najbližších. O to viac sme si uvedomovali dôležitosť a obetavosť ľudí pracujúcich v prvej línii proti Covid-19. V rámci našich výrobných kapacít sme vyrábali ochranné prostriedky pre zdravotníkov, ktorých bol spočiatku veľký nedostatok. V tejto neľahkej situácii vyvolanej celosvetovou pandémiou sa aj Aliter Technologies snažil a snaží pomôcť. Spoločnosť vybavila niekoľko vysoko frekventovaných miest, akými sú napríklad vstupy do veľkých administratívnych inštitúcií či nemocníc, teplotnými rámami, zapojila svoje 3D tlačiarne pri výrobe držiakov ochranných štítov, dodala ochranné a dezinfekčné prostriedky prvej línií.

Mnoho vrcholových manažérov nachádza svoj oddych v prírode. Ako je to u Vás?

Pochádzam z malej dedinky blízko Dunaja a k prírode mám vďaka môjmu otcovi vrúcny vzťah. Ak si nájdem chvíľu voľného času, beriem bicykel alebo idem na pol hodinu so psom na prechádzku. Cez víkendy sa zvyčajne obliekam do poľovníckeho obleku a s pozorovacím ďalekohľadom vyrážam do revíru, aby som pozdravil „svoje“ aleje, remízky, lesy, lúky a polia. Tam poznám každý strom, ker a steblo trávy, a cítim neopísateľnú pohodu a relax aj bez toho, aby som mal pri sebe poľovnícku zbraň. Sú to pre mňa magické chvíle, ktoré ma nabijú pozitívnou energiou, čo potrebujem k zvládnutiu pracovných úloh počas týždňa.

 Na spolupráci s Ayming oceňujeme profesionálny prístup, zrozumiteľnú komunikáciu s našimi odbornými pracovníkmi a prehľadné výstupy. Samozrejmosťou je aj promptná reakcia na naše požiadavky. Ing. Ervin Haramia, Aliter Technologies

ZDROJ: AYMING

Rozhovor pre Ayming
O úspechoch spoločnosti, kybernetickej bezpečnosti, ale aj vzducholodi porozprával Ing. Ervin Haramia, predseda predstavenstva.