Novinky
4/8/2021

Ako posilniť kyberbezpečnosť firmy, aby aj práca z home office bola bezpečná

Pri práci z domu je najdôležitejšie, aby používateľ mohol vzdialene a hlavne bezpečne pristupovať do firemnej infraštruktúry, do interných systémov.

Pri práci z domu je najdôležitejšie, aby používateľ mohol vzdialene a hlavne bezpečne pristupovať (napr. pomocou VPN) do firemnej infraštruktúry, do interných systémov. V čase, keď sme ešte chodili do kancelárií, vzdialený prístup sa využíval v omnoho menšej miere a záťaž na firemnú konektivitu nebola až taká vysoká.

Aktuálnou situáciou sa podmienky zmenili a bolo treba vyriešiť optimalizáciu vzdialeného prístupu tak, aby bol stabilný a zvládol nápor všetkých pripojených zamestnancov pracujúcich z domu a aby zároveň bola zachovaná vysoká miera bezpečnosti. Ideálny kompromis je vyňať z VPN prístup do internetu a komunikačných služieb, ktoré sa využívajú najmä pri online komunikácii a stretnutiach, ako sú Teams, Zoom, Webex. Tieto aplikácie sú náročnejšie na záťaž linky. Tým docielime optimalizáciu prístupu k interným systémom firmy cez VPN a zároveň zachováme pohodlnú komunikáciu počas online stretnutí, ako aj vysokú mieru zabezpečenia či už z pohľadu vzdialeného prístupu, alebo využitia komunikačných nástrojov.

Takisto netreba zabúdať ani na zabezpečenie e-mailovej komunikácie. Pomocou rôznych bezpečnostných nástrojov možno efektívne detegovať spam a pishingovú poštu, ktorá predstavuje pre spoločnosť a zamestnancov potenciálne bezpečnostné riziko. Toto riziko tiež môžeme eliminovať pravidelným školením zamestnancov vo forme online prezentácií, školení alebo posielania pravidelných newsletters o bezpečnostnom povedomí (Security Awareness Training).

Dôležité je takisto dbať na bezpečnosť všetkých firemných systémov, aby boli pravidelne aktualizované, dostatočne zabezpečené a využívali len silné šifrovacie protokoly pri komunikácii. Netreba zabúdať ani na bezpečnosť počítačov zamestnancov, ktorí pracujú z domu, aby mali nainštalované pravidelné aktualizácie systému a aktívnu antivírusovú ochranu.

Situácia počas pandémie paradoxne urýchlila a nastavila trend migrácie firemných riešení do cloudového prostredia, vďaka čomu firma získa oveľa väčšiu flexibilitu služieb a aj škálovateľnosť v porovnaní s tradičnými serverovými riešeniami. Veľký benefit je podpora rôznych platforiem, ako sú mobilné zariadenia, tablety a počítače s rôznymi operačnými systémami. Takisto pri cloudových službách sa kladie veľký dôraz na bezpečnosť. Dobrý príklad je viacfaktorová autentifikácia používateľov alebo definovanie bezpečnostných politík organizáciou, ako k jednotlivým službám pristupovať a publikovať ich.

FILIP MIKUŠ

SECURITY TEAM LEAD ALITER TECHNOLOGIES

Zdroj: Nextech

Mohlo by vás zaujať

Čo nám hrozí v kybernetickom svete?
June 25, 2019
Čo nám hrozí v kybernetickom svete?

Dvanásty ročník konferencie iDEME v znamení kybernetickej bezpečnosti a práce s dátami.

Aliter Technologies sa opätovne stala partnerom konferencie Spoločne o bezpečnosti a obrane
April 13, 2018
Aliter Technologies sa opätovne stala partnerom ko...

Aliter Technologies sa opätovne stala partnerom výročnej konferencie slovenskej bezpečnostnej a obrannej komunity Spoločne o bezpečnosti a obrane o...

Spoločnosť Aliter Technologies partnerom konferencie Responsibility in Digital Age
October 2, 2018
Spoločnosť Aliter Technologies partnerom konferenc...

Aliter Technologies partnersky podporil konferenciu Responsibility in Digital Age organizovanú Americkou obchodnou komorou (AmCham), venovanú viace...

WhatsApp bude zdieľať citlivé informácie
January 13, 2021
WhatsApp bude zdieľať citlivé informácie

Obľúbená aplikácia WhatsApp bude zdieľať citlivé informácie s Facebookom. Zdvihla sa vlna kritiky.