Novinky
11/19/2019

Čo je cloud?

Cloud funguje ako knižnica a z diaľky vyzerá ako veľký počítač

Každý z nás má doma na polici knihy. Tieto knihy sme si kúpili v kníhkupectve, prečítali a odložili na poličku. Predstavme si cloud ako knižnicu. Namiesto toho, aby sme si knihy kupovali, zaplatíme členské v knižnici a knihy si požičiame vtedy, kedy ich potrebujeme. Výhodou je, že máme na výber z veľkého množstva kníh. Môžeme si vybrať knihu, ktorá nás najviac zaujme.  Ak sa nám nebude páčiť, môžeme ju ľahko vrátiť. Nemusíme doma skladovať knihy, ktoré sme nikdy neprečítali. V cloude to funguje podobne. Zaplatíme „členské“ a môžeme využívať cloudové služby, ktoré si vyberieme a vtedy, kedy potrebujeme.

V minulosti sme mali aplikácie nainštalované vo svojich počítačoch. Keď sa počítač pokazil, prišli sme o rozpísané texty, rozpracované tabuľky  aj o samotné aplikácie. Po kúpe nového počítača sme museli aplikácie znovu inštalovať s potrebnými súčasťami. Často to bolo náročné. Bolo by jednoduchšie, keby sme na novom počítači nemuseli nič inštalovať, jednoducho by sme sa prihlásili a všetky aplikácie by sme našli tak, ako sme ich naposledy nechali. Toto nám umožňuje cloud. Aplikácie nainštalované v cloude fungujú bez ohľadu na to, čo sa stane s našim počítačom. Sú prístupné nielen na PC, ale aj na telefóne alebo tablete.

Prečo sa cloud nazýva cloud (v preklade „oblak“)? Vieme, že oblak sa skladá z drobných čiastočiek vody. Z diaľky však tieto čiastočky nevidíme, ale javia sa nám ako jeden celok – oblak. Podobne je to aj s počítačovým cloudom. Skladá sa z množstva samostatných počítačov, pospájaných a umiestnených do jedného celku, ku ktorému sa pripájame cez internet. Z diaľky  cloud vyzerá ako jeden veľký počítač. Cloud väčšinou vlastní veľká technologická spoločnosť, ako napríklad Google, Microsoft alebo Amazon a predáva jeho služby.

Potrebujete miesto, kam si uložiť svoje súbory tak, aby boli stále prístupné a nechcete so sebou nosiť harddisk? Stačí si kúpiť úložný priestor na Microsoft OneDrive. Máte plnú schránku emailov a potrebujete sa k nim dostať prostredníctvom telefónu? Stačí používať Gmail a svoje maily budete mať  prístupné na každom zariadení. Na to, aby sme tieto služby využívali nemusíme rozumieť tomu, ako presne cloud funguje. Stačí, ak vieme používať internet a ukladať súbory. Aby sme sa dostali ku cloudovej službe,  kvôli bezpečnosti potrebujeme účet. Prostredníctvom tohto účtu sa dostaneme k službám, ktorých základná verzia býva často zadarmo.

Tu sú príklady populárnych služieb, ktoré používajú cloud:

  • Google Drive – je ako USB v cloude. Ponúka priestor na ukladanie súborov, aplikácie na písanie textov, tvorbu prezentácií, online dotazníkov a iné.
  • Microsoft OneDrive – rovnako, ako Google Drive ponúka priestor na ukladanie súborov a tiež je prepojený s kancelárskymi aplikáciami.
  • Netflix – na rozdiel od predchádzajúcich služieb neposkytuje úložisko, ale ponúka knižnicu filmov a seriálov. Nie je potrebné ich ukladať do svojho počítača, sú k dispozícii cez internet a môžete ich sledovať na počítači aj telefóne.
  • Spotify – podobne ako Netflix, Spotify ponúka tisíce piesní, ktoré môžete počúvať na akomkoľvek zariadení. Všetka hudba je uložená v cloude a nie je potrebné ju sťahovať.

 

Mohlo by vás zaujať

Firemný chat a video hovor odľahčí mailovú schránku
February 5, 2020
Firemný chat a video hovor odľahčí mailovú schránk...

Často sa strácame v množstve mailov a zorientovať sa v témach nám berie drahocenný čas. Pomôcť môžu rôzne aplikácie. Pripravili sme pre vás ich pre...

Okrem knižnice na uloženie súborov, cloud poskytuje mnoho ďalších služieb
November 25, 2019
Okrem knižnice na uloženie súborov, cloud poskytuj...

Toto sú služby, ktoré sú poskytované v cloude: IaaS, PaaS, SaaS.

Aliter Technologies o kyber hrozbách a univerzitnom cloude na konferencii UNINFOS 2018
December 21, 2018
Aliter Technologies o kyber hrozbách a univerzitno...

13. decembra 2018 sa o svoje skúsenosti podelili odborníci z Aliter Technologies na konferencii UNINFOS 2018.

Stane sa cloud novým normálom?
October 22, 2020
Stane sa cloud novým normálom?

Skúsenosti ukazujú, že sa presun IT infraštruktúry do cloudu čoskoro stane novým normálom. Prečo je to tak, sa dočítate v rozhovore s Petrom Kováčo...