Novinky
Press
5/15/2019

Hľadá sa 30 dobrovoľníkov. Aliter Technologies pred novinármi predstavil projekt MONSE

Spoločnosť Aliter Technologies vyvíja vlastný monitorovací systém seniorov. Nápad vznikol v hlave generálneho riaditeľa spoločnosti Petra Dostála. Ten sa rozhodol vymyslieť vlastný systém, ktorým by dokázal efektívne dohliadať na svoju mamu.

Projekt monitoringu seniorov vznikol pred 3 rokmi. „Môj otec  zomrel. Mama žije sama, je samostatná, ale nechce sa presťahovať k žiadnemu z detí. Mali sme o ňu obavu, čo sa s ňou deje, keď je sama doma,“ vysvetľuje CEO Aliter Technologies Peter Dostál dôvod, prečo začal vyvíjať systém monitoringu seniorov. „Začal som hľadať systém, ktorý by monitoroval seniorov. Na trhu som nič vhodné v tom čase nenašiel, rozhodol som sa, že to je niečo, čo my v Aliteri skúsime naprogramovať,“ vysvetlil Dostál.

„Systém sme navrhovali dva roky. Brali sme do úvahy fakt, že seniori nie sú až tak zruční v používaní mobilných technológií. Napríklad mobilný telefón si zabudnú doma, alebo si ho nenabijú,“ objasňuje šéf Aliter Technologies,“ preto sme do systému MONSE zakomponovali treker, ktorý si senior dá na kľúče ako kľúčenku. Treker sleduje pohyb seniora mimo domu. Zvolili sme treker v podobe  kľúčenky preto, že kľúče si človek vždy berie zo sebou, keď opúšťa byt,“ dodal.

Riešenie MONSE spočíva v namontovaní série pohybových senzorov v byte či dome seniora, ktoré sledujú jeho správanie bez toho, aby zasahovali do súkromia, a inštalácie kontrolera a SOS tlačidiel. Pohybové senzory zbierajú informácie po byte a posielajú ich do cloudu, v ktorom aplikačná logika vyhodnotí správanie. „V rámci systému MONSE monitorujeme dva stavy. Či je senior aktívny alebo pasívny. Kritickou situáciou napríklad je, ak  senior neopustil kúpeľňu viac ako dve hodiny, čo môže znamenať, že spadol, alebo zaspal vo vani,“ vysvetlil fungovanie systému projektový manažér Roman Noskovič. „Pri neštandardnom správaní vyšle systém upozornenie vo forme notifikácie na mail alebo smsku na mobil.“

MONSE momentálne testuje 20 dobrovoľníkov z radov seniorov. Aliter Technologies hľadá ďalších rodinných príslušníkov seniorov, ktorí by boli ochotní testovať MONSE. Prečítajte si informácie o monitoringu seniorov MONSE.

 

Článok bol zároveň uverejnený vo viacerých médiách: TERAZ.SK; DOBRÉ NOVINY; DNESKY; 24 HODÍN.

Mohlo by vás zaujať

Prečítajte si, zhodnotenie roku 2018 a výzvy do roku 2019 od nášho CEO Petra Dostála.
January 4, 2019
Prečítajte si, zhodnotenie roku 2018 a výzvy do ro...

Skončil sa úspešný rok 2018. Peter Dostál bilancuje starý rok a pozerá sa, čo nás čaká v roku 2019. Prečítajte si aké výzvy čakajú Aliter Technolo...

Startupy, či vlastná vzducholoď? – Aj o tom v rozhovore so CEO pre Denník N.
July 22, 2020
Startupy, či vlastná vzducholoď? – Aj o tom ...

Náš CEO Peter Dostál v rozhovore pre Denník N o tom aký má názor na startupy, a čo si sľubuje od vývoja vlastnej vzducholode.

Uľahčite si plánovanie dovolenky s týmito mobilnými aplikáciami
July 19, 2019
Uľahčite si plánovanie dovolenky s týmito mobilným...

S dovolenkovými starosťami môžu pomôcť rôzne aplikácie. Prečítajte si o dovolenkových aplikáciách, užitočných pomocníkoch, ktorí uľahčia cestovanie...

Aliter Technologies ako IBM SOFTWARE PARTNER 2018
May 16, 2019
Aliter Technologies ako IBM SOFTWARE PARTNER 2018

Manažment spoločnosti IBM každoročne posudzuje viaceré kritériá a na základe nich oceňuje svojich najlepších obchodných partnerov.