Novinky
29. 7. 2022

HN: Dovolenky sú v plnom prúde a spolu s nimi kybernetické útoky

Obdobie od mája do augusta prináša najviac kyberbezpečnostných ohrození v oblasti cestovného ruchu.

Už v júni tohto roka zaznamenali výskumníci bezpečnostného tímu Check Point Research v súvislosti s dovolenkami a prázdninami 60-percentný nárast útokov v medziročnom porovnaní.

Pre mnohých nastáva vytúžený oddych od utíšenia pandémie, a preto je možné, že strácajú obozretnosť v súvislosti s kybernetickou bezpečnosťou. Či už ide o podvodné maily, ktoré ponúkajú online check-in, alebo neodolateľné zľavové ponuky na hotely a letenky. Hackeri kradnú identitu známych spoločností a skúšajú, ktorý nedočkavý dovolenkár klikne na phishingový e-mail.

Šírka dostupných zariadení a technológií, ktoré často využívame bez uváženého zabezpečenia, zároveň významne zjednodušuje kybernetické útoky kedykoľvek a kdekoľvek. Hackeri sú si aktuálnych zraniteľností veľmi dobre vedomí a neváhajú ich využiť.

Asi málokto si želá počas dovolenky získať suvenír v podobe „vybieleného účtu“, nabúraného telefónu a straty prihlasovacích údajov do mailov, sociálnych sietí a iných aplikácií.

Nehovoriac už o situácii, ak máte ešte aj nainštalované pracovné aplikácie v súkromnom telefóne, čím pravdepodobne porušujete interné smernice a zároveň aj ohrozujete zamestnávateľa.

Na to, aby ste sa chránili pred kybernetickými hrozbami, nemusíte byť certifikovaný bezpečnostný expert. Tieto základné odporúčania vám pomôžu znížiť pravdepodobnosť, že sa stanete obeťou kybernetického útoku.

Čo odporúčame ako jednoduchú bezpečnostnú prevenciu

  • Vypnutie automatického pripojenia na WiFi aj bluetooth. Tým sa zariadenie automaticky nepripojí do verejne dostupnej nezabezpečenej siete.
  • Zálohu všetkých súborov. Ak sa stanete obeťou kybernetického útoku, stále budete mať prístup k svojim dôležitým súborom.
  • Zmenu často používaných hesiel. Vyhnite sa používaniu jednoduchých fráz, osobných informácií alebo číselných sekvencií 123.
  • Nastavenie platobných limitov na bankových kartách a pohybov na účte. Bankové aplikácie už poskytujú klientom možnosť prispôsobiť si v aplikácii limity na kartách a notifikácie o pohyboch na bankových účtoch.

Na čo dbať počas dovolenky

  • Nanajvýš opatrné zaobchádzanie s verejnými sieťami. Ak je to možné, vyhnite sa verejným pripojeniam, ktoré nie sú chránené heslom. Ak nie, vyhnite sa aspoň aplikáciám, kde je nutná identifikácia.
  • Obmedzenie používania verejne dostupných nabíjačiek. Tieto nabíjacie stanice môžu byť vystavené škodlivému softvéru. Môžu uzamknúť mobil a následne exportovať citlivé informácie, ako sú heslá, fotky, správy a informácie o bankových účtoch.
  • Prednostne využívanie kreditnej karty pri platení. S kreditnou kartou sa dosiahne pri platení dodatočná bezpečnosť, keďže karta sa neviaže priamo na bankový účet.
  • Nákup iba cez webovú stránku HTTPS. Posledné písmeno „S“ znamená bezpečnostnú funkciu, ktorá chráni vaše zariadenie pri online nákupe pred vírusmi a malvérom.

Monika Filingrová, biznis analytička Aliter Technologies, a. s.

Zdroj: Hospodárske noviny

Náhľad Hospodárske noviny
júl/2022