Novinky
Press
4/9/2020

Kde sa dnes skrývajú startupy? Aj o tom hovorí náš CEO v časopise Forbes.

Ako prepojiť startupy a korporátny svet? Aj o tom hovorí náš CEO v najnovšom vydaní časopisu Forbes.

Pred pár rokmi sme aj na Slovensku zaznamenali boom startupov. Stovky začínajúcich podnikateľov vyvíjalo vlastné aplikácie, s ktorými chceli preraziť. Po čase prišlo vytriezvenie a startupová scéna sa spojila s korporátnym svetom. Korporácie budujú vlastné startupové štúdiá a „spinoffy“. Aj v portfóliu Aliter Technologies máme hneď dva startupy, ktoré na prvý pohľad vôbec nezapadajú do našej štruktúry – FiiHaa Engineering zameraný na vývoj dronov a MONSE, ktoré sa venuje riešeniu na monitorovanie osamelo žijúcich seniorov. V Aliter Technologies sa zameriavame na riešenia podpory krízových situácií vojenského a nevojenského charakteru. Tak prečo startupy?

Do našich riešení sme potrebovali špeciálne drony, ktoré nie sú dostupné na trhu. No vo firme sme nedisponovali kapacitami vyvíjať
takéto zariadenia, a preto sme založili startup FiiHaa Engineering. Potrebovali sme naštartovať vývoj nových produktov. Boli tu mladí vývojári, ktorí chceli rozvinúť vlastný podnikateľský zámer. Spojili sme našu potrebu a ich nadšenie.

Druhý startup MONSE je opačný prípad. Myšlienka vychádza z mojej osobnej potreby. Vyvinuli sme riešenie na monitorovanie osamelo žijúcich seniorov. Keďže nie sme IT/Telco operátor a tento produkt nie je typický pre naše portfólio, oddelili sme túto prevádzku od zvyšku firmy.
Ale aj tu máme blízko ku komunikačným technológiám a neustále hľadáme synergiu – implementujeme strojové učenie, testujeme umelú inteligenciu, využívame myšlienky IoT sietí.

Výhodou našich startupov je fakt, že využívajú to najlepšie z oboch svetov: flexibilitu a dostupnosť zdrojov, podnikateľského know-how a obchodno-marketingovej infraštruktúry. A čo riziká? Za to najväčšie považujem schopnosť mladého manažmentu viesť spoločnosť správnym smerom bez mikromanažovania. Svet startupov je najmä o motivácii, preto sme pri zakladaní tých našich, umožnili kľúčovým ľuďom vlastniť časť spoločnosti a podieľať sa tak na jej podnikateľskom úspechu.

ING. PETER DOSTÁL CEO ALITER TECHNOLOGIES, a.s. Vyštudoval Fakultu elektrotechniky a informatiky na STU v Bratislave. Od roku 1999 žil v Kanade, kde mal na starosti návrhy a realizácie ICT systémov pre spoločnosti v Kanade, USA, Japonsku a Južnej Kórei. Od roku 2007 pôsobí ako generálny riaditeľ spoločnosti Aliter Technologies.

ZDROJ: Forbes

Zaujali vás tento článok? Prečítajte si rozhovor nášho CEO pre Forbes o MONSE: O monitorovaní seniorov pre časopis Forbes.

Mohlo by vás zaujať

Začiatok roka v znamení plesov
February 17, 2020
Začiatok roka v znamení plesov

Aliter Technologies partnersky podporil tri plesy.

Aliter Technologies členom Digitálnej koalície
June 19, 2018
Aliter Technologies členom Digitálnej koalície

Aliter Technologies sa stal členom Digitálnej koalície. Dňa 19.6.2018 sa v Bratislave konalo rokovanie Digitálnej koalície za účasti predsedu vlády...

Nájdete nás už aj v Trenčíne
February 17, 2020
Nájdete nás už aj v Trenčíne

Aliter Technologies pôsobí od februára už aj v meste Trenčín.

Aliter Technologies generálnym partnerom Forbes Technológie 2019
September 26, 2019
Aliter Technologies generálnym partnerom Forbes Te...

Aktuálny 6. ročník konferencie Forbes Technológie 2019 bol zameraný na tému Inovácie v biznise.