Press
16. 5. 2024

Unikátny komunikačný systém, ktorý vyvinuli Slováci, využijú ozbrojené sily v bojovom vozidle CV90

Na veľtrhu obrany a bezpečnosti IDEB v bratislavskej Inchebe nechýbali ani zástupcovia domáceho obranného priemyslu. Unikátny komunikačný systém COMTAG®, ktorý vyvinuli odborníci z Aliter Technologies ocenila porota cenou Prix. Systém je navrhnutý tak, aby fungoval aj v tých najťažších podmienkach.

Slovenské aj zahraničné spoločnosti odprezentovali to najlepšie zo svojho portfólia na veľtrhu obrany a bezpečnosti IDEB, ktorý sa koná od utorka do štvrtka v Bratislave. Slovensko-kanadská spoločnosť Aliter Technologies predstavila komunikačné zariadenia, ktoré v rámci priemyselnej spolupráce bude dodávať do pásových bojových obrnených vozidiel CV90, ktoré budú využívať slovenské ozbrojené sily. ,,Okrem výroby a dodávok samotných zariadení dostala naša spoločnosť špeciálnu požiadavku, a to za menej ako rok vyvinúť, otestovať a vyrobiť úplne nové typy sieťových dátových zariadení.”, uviedol Imrich Petruf, poradca pre obranný priemysel zo spoločnosti Aliter Technologies.

Slovensko-kanadská spoločnosť pre projekt CV90 dodáva rodinu zodolnených informačno-komunikačných zariadení, ktoré sú určené na poskytovanie hlasových a dátových služieb pre vysoko mobilné vojenské taktické jednotky za pohybu. ,,Vychádzali sme z požiadaviek nášho partnera – ministerstva obrany. Systém je navrhnutý tak, aby odolal elektromagnetickému rušeniu, zvládal extrémne prírodné podmienky a tiež náročné podmienky v teréne ako otrasy či vibrácie. Kým bežná elektronika sa poškodí aj pri páde zo stola na zem, naše systémy využívané na komunikáciu, vydržia aj  extrémne zaobchádzanie v náročných podmienkach, s ktorými sa vojaci stretávajú pri plnení misií”, dodal Imrich Petruf zo spoločnosti Aliter Technologies. Časť unikátneho systému COMTAG®, ktorý bude využívať aj vozidlo CV90, ocenila na veľtrhu IDEB aj porota, ktorá mu udelila cenu PRIX.

V Inchebe spoločnosť odprezentovala aj iné zaujímavé riešenia ako napríklad upútaný dron VIMA, ktorý v spolupráci s Mobilným miestom riadenia slúži na monitorovanie bezpečnosti a využitý bol aj pri strážení pápeža počas jeho návštevy Slovenska, či na monitorovanie bezpečnosti počas koncertu skupiny Rammstein. Svoje zariadenia spoločnosť dodáva organizáciám a silovým rezortom aj mimo Slovenska, vrátane NATO.

ZDROJ: TS