Novinky
Press
6/12/2020

Malá digitálna revolúcia

Izolácia priniesla viaceré zmeny a počas nej prebehla aj malá digitálna revolúcia.

Dlhodobé fungovanie v izolácií nám prinieslo do života zmeny. Rastú sociálne siete, nakupuje sa častejšie online. Možno nás trochu zaskočilo, že donáška nahradila posedenie v reštaurácii, video hovory a zdieľanie dokumentov suplujú štandardné vyučovanie, a že na home office prešli naraz stovky tisíc ľudí. To všetko sú veľké zmeny, ale tú naozajstnú si možno ani neuvedomujeme.

Prebehla tu malá digitálna revolúcia. Zmenili sa pomery v odvetviach, mnohí klesali, iní raketovo rástli. Z bežných kolaboračných nástrojov sa v priebehu hodín stali nástroje na masovú komunikáciu. Za dva mesiace sme preskočili vývoj, ktorý by normálne trval možno aj celú dekádu. Záťažový test udrel na IT oddelenia. Veľmi rýchlo a spoľahlivo museli zabezpečiť zamestnancov, od ktorých sa práca z domu doteraz neočakávala tak, aby mohli pracovať na diaľku okamžite a čo najbezpečnejšie. Z odkladaných investícií do automatizácie, rýchlej VPN, ochrany citlivých dát a modernejších zariadení bola zrazu top priorita. Firemný notebook už nie je benefitom, ale nutnosťou, bez ktorej zamestnanci nemôžu pracovať.

Pandémia zmenila aj pohľad na využívanie technológií z opačnej strany. Zaznamenaný zvýšený počet hekerských útokov v kyber priestore ukázal, ako veľmi ohrozené sú inštitúcie, firmy, ale aj samotní ľudia, ktorí počas pandémie nadobudli pocit, že online svet je bezpečnejší ako ten skutočný. Súčasná situácia, v ktorej sme sa ocitli pripútaní k technológiám, si vyžaduje ešte väčší dôraz na opatrnosť a intenzívnejšiu potrebu bezpečného správania v online priestore. Ešte viac si musíme dávať pozor na sťahovanie aplikácií, zabezpečenie pomocou silných hesiel, na podvodné emaily, krádeže citlivých údajov, identity či kreditných kariet.

A čo bude ďalej? Alfou a omegou bezpečnej práce na diaľku už nebude len skvelé IT zabezpečenie, ale i neustále vzdelávanie zamestnancov, komplexnejšie informácie o kyber priestore pre širokú verejnosť, pozitívna motivácia pre najzraniteľnejšie skupiny v online priestore – mládež a seniorov.

VLADIMÍR PALEČKA
PRODUKTOVÝ MANAŽÉR PRE STRATEGICKÉ PROJEKTY A CYBERSECURITY,
ALITER TECHNOLOGIES, a.s.
Má viac ako 16 ročnú prax v nadnárodných spoločnostiach na pozíciách v IT a marketingu. Má skúsenosti v oblasti biznis development a firemných transformačných programoch.

Zdroj: Forbes

 

 

Mohlo by vás zaujať

Slovenská firma sa stala súčasťou exkluzívnej skupiny v boji proti kyberterorizmu
October 18, 2018
Slovenská firma sa stala súčasťou exkluzívnej skup...

Slovenská technologická špička Aliter Technologies sa v Krakowe stala súčasťou koalície 60 najvýznamnejších svetových spoločností v boji za kyber b...

V rámci kybernetickej bezpečnosti Slovensku chýba výskum a koordinácia medzi štátnymi orgánmi
May 3, 2019
V rámci kybernetickej bezpečnosti Slovensku chýba ...

29. apríla 2019 zorganizoval Globsec podujatie na tému Rozvoj kybernetickej bezpečnosti na Slovensku.

Najväčším rizikom sú dezinformácie
February 6, 2020
Najväčším rizikom sú dezinformácie

Hybridné spôsoby boja umožňujú protivníkovi vyhnúť sa priamej konfrontácii, tvrdí pre HN Tomáš Bartek, bezpečnostný konzultant spoločnosti Aliter T...

Dáta o správaní ľudí na internete sú pre obchodníkov veľmi cenné
February 5, 2020
Dáta o správaní ľudí na internete sú pre obchodník...

Firmy chcú vedieť, čo vyhľadávate.