Slovensko-kanadská spoločnosť Aliter Technologies v rámci divízie špeciálnych systémov vyvinula a úspešne používa niekoľko zaujímavých riešení. „Vlajkovými loďami sú IKT systémy COMTAG® a COMTANET®,“ hovorí Ervin Haramia, predseda predstavenstva spoločnosti. COMTAG® je interkomunikačný systém pre bojové vozidlá na prenos hlasu a dát.
COMTANET® poskytuje IP hlasové služby, dátové služby a služby videokonferencie. „Využijú ich napríklad bojové jednotky, ale aj operačné strediská civilnej ochrany obyvateľstva, ktoré operujú v oblasti so zničenou infraštruktúrou, pretože dokážu do niekoľkých minút vybudovať kompletnú taktickú komunikačnú sieť,“ vysvetľuje Haramia.
Pre uľahčenie práce silových zložiek aj komerčného sektora Aliter Technologies nedávno predstavil svoje tri unikátne produkty. Ide o MMR – Mobilné miesto riadenia, špeciálny dron VIMA – Virtual Mast a jedinečnú vzducholoď SILWA druhej generácie.
Vzducholoď SILWA (Silent Watcher) sa môže využiť najmä pri ochrane štátnych hraníc a strategických objektov v rámci pomoci pri krízovej situácii. Dron VIMA je virtuálnym stožiarom, rozširuje rádiový signál na zemi a vďaka integrovanej dennej aj nočnej kamere poskytuje služby prieskumu a dohľadu. Zíde sa vojakom, ale aj v civilnom sektore, napríklad na stráženie dôležitých objektov, pri nehodách alebo hromadných podujatiach. „Dron sme úspešne využili napríklad pri návšteve pápeža v Šaštíne,“ vysvetľuje Haramia. VIMA funguje kvázi ako „perpetum mobile“, keďže je pripojený káblom do rozvodnej siete alebo je napájaný z malého generátora a operuje nepretržite vo výške až 100 metrov.
Mobilné miesto riadenia (MMR) je integračnou a logistickou platformou riešení VIMA a SILWA. Prepája operačné centrum velenia a riadenia s informáciami získanými z dronu či vzducholode.
Svoje nové produkty spoločnosť prezentuje na viacerých výstavách. V Bratislave sa konal medzinárodný veľtrh obrannej techniky IDEB 2022, ktorý sa pravidelne strieda s podobnou výstavou IDET v Brne, Praha organizuje Future Forces Forum. „Predstaviť sa doma považujeme za česť a povinnosť,“ hovorí Haramia.
„Medzi najvýznamnejšie veľtrhy a výstavy, na ktorých sa zúčastňujeme, patrí ešte DSEI v Londýne, Eurosatory v Paríži, LAAD v Riu de Janeiro, IDEX v Abú Zabí a CANSEC v kanadskej Ottawe. Veľkosťou, pestrosťou a počtom účastníkov, vystavovateľov, návštevníkov, vystavovaných systémov a množstvom portfólií sú to obrovské podujatia. Uchvacujúce sú napríklad dynamické ukážky brodenia, streľby, prejazdu vozidiel alebo manévrovateľnosti vrtuľníka,“ uzatvára Haramia.
ZDROJ: Forbes
Spoločnosť Aliter Technologies sa rozhodla pomôcť.
V júlovej špeciálnej prílohe HN venovanej kybernetickej bezpečnosti sa v ankete dočítate o tom, na čo nám je investícia do kyberbezpečnosti?
Posledná konferenčná zastávka tohto roku, Jesenná ITAPA.
Finančné prostriedky vybrané na humanitárne účely sa využijú napríklad na nákup oblečenia, elektrocentrál, stanov, nabíjacích staníc, a liekov či p...