Press
6. 2. 2023

O svetovom dni bez mobilov v Ranných správach RTVS

O svetovom dni bez mobilov v Ranných správach RTVS bol diskutovať náš kolega Marek Zvara.

Posledné štatistiky z roku 2022 jasne poukazujú na to, že priemerne trávime s mobilom v ruke až takmer 5 hodín denne *. Za výrazný nárast v tomto smere môže práve pandémia. Počas nej sme mobil využívali o 30 % až 40% viac ako pred ňou. To je úplne pochopiteľné, stratu sociálnych väzieb sme si kompenzovali ich virtualizáciou práve v online forme. Všetci očakávali, že po skončení pandémie sa čísla opäť dostanú do „normálu“. K tomu však nedošlo a  rutiny, ktoré sme si v tom ťažkom období osvojili, nám ostali aj po ňom.

Našťastie už aj veľkí hráči „mobilného“ sveta si uvedomili, že s našou digitálnou rovnováhou nie je čosi v poriadku. Do zariadení implementujú zaujímavé štatistiky, ktoré nás upozorňujú na to, ako mobilné zariadenie využívame, koľko času trávime pri zapnutej obrazovke, alebo koľkokrát sme telefón do dňa odomkli a koľko notifikácií prijali.

Keďže nadužívanie mobilných zariadení je častejším problémom mladšej generácie, aj tzv. rodičovské aplikácie, ktoré kedysi strážili naše deti pred nevhodným obsahom, sa dnes viac sústreďujú práve na správu a obmedzovanie času stráveného za mobilom.

Samozrejme nie je všetko čiernobiele. Ak využívame mobil ako pracovný nástroj na mailovú komunikáciu, internet banking, účtovníctvo, prípadne na kontrolu detí, bezpečnosť domácnosti, alebo  monitoring zdravia, nie je dôvod ho „odkladať“, pretože nám výrazne zlepšuje kvalitu života.

Problém nastáva, a tým aj silnie význam Svetového dňa bez mobilu, ak mobil (resp. aplikácie v ňom) začne využívať nás. Konzumujeme zbytočný a plytký obsah na sociálnych sieťach, neustále máme pocit, že niečo zmeškáme, nahrádzame reálne medziľudské vzťahy a stretnutia online chatovaním, a aj keď sa stretneme, nevieme sa odstrihnúť od cudzieho obsahu (v podstate sledujeme ľudí, ktorých nepoznáme a oni nepoznajú nás).

Zaužívala sa fráza, že kto nie je na sociálnych sieťach, akoby dnes ani nebol. A tento trend nás prenasleduje a núti byť “modernými”, neustále sa zapájať do virtuálneho sveta a pretekať sa o „páčiky“.

Problémom samozrejme nie je mobil, pretože ten vieme nahradiť počítačom, smart hodinkami alebo v budúcnosti okuliarmi s rozšírenou realitou. Problémom je zmena nášho životného štýlu na čisto instantný (okamžitý). A za tým je do veľkej miery celkový technologický pokrok a prístup na vysokorýchlostný internet zovšadiaľ.

Svet sa zrýchľuje, sme zvyknutí, že máme všetko a okamžite, vytratila sa trpezlivosť z našich životov. Čím rýchlejšie vieme informácie odovzdávať a prijímať, tým ich chceme konzumovať viac a viac.

A možno to je ten prapôvod nášho veľkého problému s mobilmi.

A aká je cesta z tohto bludného kruhu? Dá sa ľahko pozrieť, čo nás v mobile zamestnáva počas dňa najviac (s veľkou pravdepodobnosťou to budú práve sociálne siete) a obmedziť to. Ísť príkladom pre najbližšie okolie, motivovať partnera, deti – poukázať na to, že ušetrená hodina bez mobilu denne možno nič neznamená, ale za rok sú to až dva týždne z nášho života, a to je už zaujímavé číslo. Namiesto toho môžeme čas využívať kvalitnejšie, čo sa odrazí na našej mentálnej pohode, stabilite a radosti z objavovania reálneho a nie virtuálneho sveta.

*https://www.data.ai/en/insights/market-data/q1-2022-market-pulse-regional/