Press
6/11/2019

Odborník na kybernetickú bezpečnosť varuje pred konceptom smart cities

Peter Dostál zdôrazňuje potrebu implementácie kybernetickej bezpečnosti.

Koncept takzvaných smart cities môže byť bezpečnostným rizikom. Elektrické spotrebiče, domy, autá aj mestá nás môžu prestať poslúchať a spôsobovať od malých škôd v podobe nefunkčného elektrického spotrebiča cez individuálne škody spôsobené na majetku, zdraví a živote až po veľké škody spôsobené chaosom a výpadkami kritickej infraštruktúry v celej komunite. Pre TASR to povedal riaditeľ technologickej a bezpečnostnej firmy Aliter Technologies Peter Dostál.

Spresňuje, že koncept smart spravidla znamená, že musia byť mestá pripojené do siete a tie zase na internet. “Cez internet k nim má prístup takmer každý. To prináša nové riziká, ktoré sme nepoznali.”

Dostál varuje, že ak sa spolu so smart technológiami neimplementuje aj kybernetická bezpečnosť, tak môžeme byť čoskoro svedkami “výpadkov riadenia dopravy, parkovania, verejnej dopravy alebo osvetlenia v mestách”.

Pripomína, že pri implementácii podobných riešení treba preto hľadieť nielen na cenu a funkcionalitu, ale aj bezpečnosť. “Riešenia môžu byť veľmi jednoduché, od zavedenia kontroly prístupov a šifrovania komunikácie a dát, až po veľmi sofistikovaný monitoring a odhaľovanie hrozieb a útokov.”

Koncept takzvaných smart cities bol aj bodom diskusie na konferencii Globsec 2019 Bratislava Forum.

Článok bol zároveň uverejnený vo viacerých médiách: TERAZ.SK, DNESKY.SK, 24HOD.SK, INFOSPRAVY.SK

Mohlo by vás zaujať

Malá digitálna revolúcia
June 12, 2020
Malá digitálna revolúcia

Izolácia priniesla viaceré zmeny a počas nej prebehla aj malá digitálna revolúcia.

Seniori sú na internete menej skúsení. Takto môžu predísť podvodom
August 15, 2019
Seniori sú na internete menej skúsení. Takto môžu ...

Seniori sú v kybernetickom svete menej skúsení ako mladí. Podvodníci vedia preto od nich jednoduchšie získať dôveryhodné dáta.

Ako najlepšie chrániť smart domácnosť a kanceláriu pred únikom dát či hekerským útokom?
November 30, 2020
Ako najlepšie chrániť smart domácnosť a kanceláriu...

Ako najlepšie chrániť smart domácnosť a kanceláriu pred únikom dát či hekerským útokom? Chráňte aj “virtuálne” dvere do vašej domácnosti.

Telefonovať sa dá aj keď nefunguje mobilná sieť, tvrdí expert
May 13, 2019
Telefonovať sa dá aj keď nefunguje mobilná sieť, t...

Keď nefunguje mobilná sieť, zákazník sa môže pripojiť na wifi a telefonovať či posielať textové správy cez internetové aplikácie.