Press
6/11/2019

Odborník na kybernetickú bezpečnosť varuje pred konceptom smart cities

Peter Dostál zdôrazňuje potrebu implementácie kybernetickej bezpečnosti.

Koncept takzvaných smart cities môže byť bezpečnostným rizikom. Elektrické spotrebiče, domy, autá aj mestá nás môžu prestať poslúchať a spôsobovať od malých škôd v podobe nefunkčného elektrického spotrebiča cez individuálne škody spôsobené na majetku, zdraví a živote až po veľké škody spôsobené chaosom a výpadkami kritickej infraštruktúry v celej komunite. Pre TASR to povedal riaditeľ technologickej a bezpečnostnej firmy Aliter Technologies Peter Dostál.

Spresňuje, že koncept smart spravidla znamená, že musia byť mestá pripojené do siete a tie zase na internet. “Cez internet k nim má prístup takmer každý. To prináša nové riziká, ktoré sme nepoznali.”

Dostál varuje, že ak sa spolu so smart technológiami neimplementuje aj kybernetická bezpečnosť, tak môžeme byť čoskoro svedkami “výpadkov riadenia dopravy, parkovania, verejnej dopravy alebo osvetlenia v mestách”.

Pripomína, že pri implementácii podobných riešení treba preto hľadieť nielen na cenu a funkcionalitu, ale aj bezpečnosť. “Riešenia môžu byť veľmi jednoduché, od zavedenia kontroly prístupov a šifrovania komunikácie a dát, až po veľmi sofistikovaný monitoring a odhaľovanie hrozieb a útokov.”

Koncept takzvaných smart cities bol aj bodom diskusie na konferencii Globsec 2019 Bratislava Forum.

Článok bol zároveň uverejnený vo viacerých médiách: TERAZ.SK, DNESKY.SK, 24HOD.SK, INFOSPRAVY.SK

Mohlo by vás zaujať

Odsúvaním aktualizácií dávate šancu hackerom, upozorňujú odborníci na kyberbezpečnosť
May 31, 2021
Odsúvaním aktualizácií dávate šancu hackerom, upoz...

Vyskakovacie okná či notifikácie s upozorneniami na vykonanie aktualizácie operačného systému používatelia častokrát ignorujú.

HN: Veľa strát prinieslo účinné riešenia
June 25, 2021
HN: Veľa strát prinieslo účinné riešenia

V najnovšom vydaní HN sa v špeciálnej prílohe Kybernetická bezpečnosť sa okrem iného dočítate o príležitostiach aj hrozbách, ktoré sú nás všade oko...

Uniknuté heslo? Zmeňte ho a pridajte dvojfaktorové overovanie
March 5, 2021
Uniknuté heslo? Zmeňte ho a pridajte dvojfaktorové...

Uniklo vám heslo? Mali by ste ho okamžite zmeniť a pridať dvojfaktorové overovanie, radia odborníci na kyber-bezpečnosť z Aliter Technologies.

Digitálna stopa môže byť zdrojom pre kyber-útok či kyber-šikanu
February 9, 2021
Digitálna stopa môže byť zdrojom pre kyber-útok či...

Digitálna stopa je akýsi odtlačok vo virtuálnom svete, ktorý za sebou zanechávame po našej aktivite. Ako možno toto riziko minimalizovať a ako sa o...