Ďalší masívny únik údajov o používateľoch sociálnych sietí vyšiel najavo, keď spoločnosť Social Data zverejnila na verejne dostupnej lokalite databázu s informáciami o štvrť-miliarde účtov z populárnych sociálnych sietí Instagram, TikTok, či YouTube. Databáza obsahovala verejne dostupné dáta, napríklad údaje o zamestnaní, rodinných vzťahoch, národnosti, či súkromné fotky. ,,Ide o zozbierané verejne dostupné dáta, ktoré si používatelia sami zadali do svojich profilov na sociálnych sieťach, pričom nedbali na nastavenie súkromia,” hovorí Tomáš Bartek, IT odborník spoločnosti Aliter Technologies.
Podľa odborníka je verejnosť stále nedostatočne informovaná o zásadách bezpečného správania sa na internete, zverejnenie takto masívnej databázy považuje za bezpečnostný problém. ,,Voľne dostupné údaje o ľuďoch nevyužívajú iba firmy na svoje marketingové aktivity, zneužité môžu byť aj hackermi pri cielených útokoch na konkrétne osoby. Sociálne inžinierstvo a phishing využívajú útočníci napríklad na získanie údajov k bankovému účtu, ale aj pri získavaní citlivých informácií z firiem,” dodáva Tomáš Bartek. Ak má útočník dostatok informácií o vašej osobe, vie vyrobiť falošný email, ktorý sa tvári ako od vašej banky, či zamestnávateľa, a týmto spôsobom zaútočiť na konkrétnu osobu. Do popredia sa tiež dostávajú dezinformačné kampane s cieľom ovplyvňovať verejnú mienku.
Podľa odborníka by ľudia mali dbať na nastavenie súkromia a dodržiavať zásady bezpečného správania sa na internete. ,,Používatelia by si mali vo všetkých online službách dôkladne prejsť nastavenia súkromia a obmedziť zverejnenie svojich údajov na minimum. Ak to sociálna sieť umožňuje, treba v nastaveniach zvoliť, aby používateľský účet nebol prístupný pre webové vyhľadávače,” doplnil IT odborník spoločnosti Aliter Technologies.
Aké údaje sú o vás verejne dostupné si môžete skontrolovať napríklad prezretím svojho účtu bez prihlásenia sa, s využitím režimu inkognito vo vašom prehliadači. V prípade sociálnej siete Facebook si môžete priamo v nastaveniach zobraziť váš profil ako osoba, ktorú nemáte v priateľoch a aj týmto spôsobom overiť, čo sa zobrazuje o vás cudzím ľuďom.
ZDROJ: TS
Uniklo vám heslo? Mali by ste ho okamžite zmeniť a pridať dvojfaktorové overovanie, radia odborníci na kyber-bezpečnosť z Aliter Technologies.
Náš expert Vlado Palečka v rozhovore pre Trend.
Záver októbra patril opäť kybernetickej bezpečnosti. V novom vydaní HN v špeciálnej prílohe Kybernetická bezpečnosť sa dočítate o skúsenostiach a o...
Viac než kdekoľvek inde mylná stigma o informačnej bezpečnosti pretrváva v prostredí malých a stredných podnikov. Zvyčajne ju vnímajú ako jednu kom...