Press
2/20/2020

Pri kybernetickej bezpečnosti by mal každý začať od seba

Kybernetická kriminalita neustále rastie a stala sa miliardovým biznisom. Terčom útočníkov sú okrem jednotlivcov a súkromného sektora aj štátne inštitúcie, ako sú nemocnice či elektrárne.

Pri kybernetickej bezpečnosti by mal každý začať od seba. Dôležité je uvedomovať si následky toho, čo by sa v súvislosti s naším konaním na internete mohlo stať. Aj to zahŕňa pojem kybernetická hygiena. Pre TASR to uviedol IT expert Vladimír Palečka z Aliter Technologies.

Na začiatok je podľa odborníka podstatné si uvedomiť, že všetko, čo je publikované na internete, už odtiaľ nikdy nezmizne. “Keď dám fotku na Facebook, Twitter, Instagram, bude tam navždy, môžem to zmazať ako chcem, stopa tam navždy zostane,” vysvetlil.

Aj prihlasovanie na internet mimo domova by mali sprevádzať otázky o tom, či je sieť zaheslovaná a ako je kontrolovaná. “Keď mám na počítači citlivé údaje alebo mám heslá, ktoré sú menami mojich rodinných príslušníkov, tak je veľká pravdepodobnosť, že za pár sekúnd moje heslá odhalia,” varoval Palečka.

Ako doplnil, hrozby a trendy je potrebné neustále sledovať. “Treba si zvykať na to, že je to súčasť každodenného života,” poznamenal. Dôležité je počúvať rady odborníkov, zaujímať sa. Často však môžu byť podnetné a poučné aj skúsenosti iných. Ako príklad uviedol zálohovanie, neraz k nemu podľa neho používateľ pristúpi až po tom, ako príde o všetky údaje.

Kybernetická kriminalita podľa Palečku neustále rastie a stala sa miliardovým biznisom. Terčom útočníkov sú okrem jednotlivcov a súkromného sektora aj štátne inštitúcie, ako sú nemocnice či elektrárne. Ako pripomenul, aj v tejto oblasti je potrebné spájať sily jednotlivých zložiek, keďže štát nemôže zabezpečiť ochranu všetkým.

Zdroj: Tasr

Článok bol zverejnený vo viacerých médiách: TERAZ.SK; KOŠICE DNES.

Mohlo by vás zaujať

Ďalšej sociálnej sieti unikli dáta. Odborníci radia, ako sa brániť
April 12, 2021
Ďalšej sociálnej sieti unikli dáta. Odborníci radi...

Po údajnom úniku dát z až 500 miliónov facebookových profilov hlásia hekeri ďalší úlovok.

Internet vecí rastie každú sekundu – Hospodárske noviny
March 1, 2021
Internet vecí rastie každú sekundu – Hospodá...

Internet vecí a chýbajúce pracovné pozície v kyber-svete. To sú témy tohto-mesačnej prílohy Kybernatická bezpečnosť v Hospodárskych novinách. Prisp...

Ako posilniť kyberbezpečnosť firmy, aby aj práca z home office bola bezpečná
April 8, 2021
Ako posilniť kyberbezpečnosť firmy, aby aj práca z...

Pri práci z domu je najdôležitejšie, aby používateľ mohol vzdialene a hlavne bezpečne pristupovať do firemnej infraštruktúry, do interných systémov...

Najväčším rizikom sú dezinformácie
February 6, 2020
Najväčším rizikom sú dezinformácie

Hybridné spôsoby boja umožňujú protivníkovi vyhnúť sa priamej konfrontácii, tvrdí pre HN Tomáš Bartek, bezpečnostný konzultant spoločnosti Aliter T...