Tipy & Triky
20. 5. 2021

Security Tipy a Triky 15: Prečo je nevyhnutné mať vždy aktuálny operačný systém?

Prečo by ste nemali aktualizácie operačného systému ignorovať?

Asi vám nie sú cudzie tie malé vyskakovacie okná, ktoré vám hovoria, že sú k dispozícii softvérové ​​aktualizácie pre váš počítač, notebook, tablet alebo mobilné zariadenie. Vždy sa zdá, že aktualizácie notifikujú, keď ste práve pri niečom dôležitom. Tak, ako sa spoločnosti snažia o vylepšovanie a opravovanie chýb svojho softvéru, by sa mali užívatelia venovať aktualizáciám svojho zariadenia. Nie je nikde prikázané, aby ste s príchodom každého update automaticky aktualizovali softvér alebo aplikácie a láka vás zároveň  kliknúť na  tlačidlo „Pripomenúť neskôr“, ale  radšej to nerobte, alebo aspoň neodkladajte aktualizáciu softvéru na dlho.

Aktualizácie softvéru sú dôležité pre vašu digitálnu a kybernetickú bezpečnosť. Čím skôr aktualizujete, tým skôr sa budete cítiť istí, že je vaše zariadenie bezpečnejšie – až do nasledujúcej pripomienky k aktualizácii. S  aktualizovaným zariadením sa vám bude pracovať lepšie a plynulejšie, a pravdepodobne sa vyvarujete sa zraniteľnostiam, ktoré môžu byť zneužité. Zároveň je dobre sa pravidelne uistiť, že váš operačný systém a programové vybavenie používate v najnovšej verzii.

Používať zastaraný softvér/aplikáciu/operačný systém je ako žiť v dome bez zámkov na dverách, ktorý pozýva nežiaducich votrelcov. Ak ignorujete aktualizácie v počítači, necháte počítač otvorený pre hackerov.

Prečo sú aktualizácie softvéru také dôležité? Existuje veľa dôvodov, tu je niekoľko tých hlavných:

  • aktualizácia softvéru dokáže veľa nových vecí

Aktualizácia softvéru ponúka množstvo výhod. Môže ísť o opravu objavených bezpečnostných dier a opravu alebo odstránenie chýb počítača, čo softvéru. Aktualizácie môžu do vašich zariadení pridať nové funkcie a odstrániť zastarané.

  • aktualizácie pomáhajú opraviť chyby zabezpečenia

Hackeri milujú bezpečnostné chyby softvéru – zraniteľnosti. Zraniteľnosť softvéru je bezpečnostná diera alebo slabina nájdená v programe alebo operačnom systéme. Hackeri môžu využiť túto slabinu napísaním kódu, ktorý túto slabú stránku zameriava. Kód je zabalený do malvéru, ktorý môže poškodiť váš počítač a dáta v ňom. Malvér môže ukradnúť údaje uložené vo vašom zariadení alebo umožniť útočníkovi získať kontrolu nad vaším počítačom a zašifrovať vaše súbory.

  • aktualizácie softvéru pomáhajú chrániť vaše dáta

Vo svojich zariadeniach pravdepodobne máte veľa dokumentov a osobných informácií. Kybernetickým zločincom sú cenné vaše osobné identifikovateľné informácie – od e-mailov až po informácie o bankových účtoch. Môžu ich použiť na spáchanie trestného činu vo vašom mene alebo ich predať na “dark webe”, aby umožnili iným páchať trestnú činnosť.

  • nie je to všetko o vás

Kybernetická bezpečnosť je síce predovšetkým o vás, ale musíte myslieť aj na ďalších ľudí. Ak vaše zariadenie dostane vírus, môžete ho preniesť medzi svojich priateľov, rodinu a obchodných partnerov.

  • zvýšená produktivita

Dnes máme rýchlejšie CPU, rýchlejšie pevné disky, viac procesorov – a tieto zdroje znamenajú, že spracovanie pracovných záťaží je rýchlejšie. Staršie systémy v zásade nie sú také rýchle ako nové.

  • podpora aplikácií/produktov

Podporu a spätnú kompatibilitu so staršími verziami OS výrobcovia udržujú len určité časové obdobie a môže sa vám stať, že zastaralý OS už nebude podporovať novú verziu vašej obľúbenej aplikácie/programu. Keď príde na trh niečo nové, existujúce systémy a softvér s ním nemusia byť kompatibilné.

Aktualizácia operačného systému a softvéru aplikácií/programov sa výrazne odlišuje z hľadiska času sťahovania a inštalácie. Operačný systém (tablety, notebooky alebo smartfóny) vám svojou aktualizáciou zaberie vyše 30 minút.

Aktualizácia systému Android a jeho aplikácií

Zariadenia s operačným systémom Android ponúkajú jednoduchý update. Ten nájdete v nastaveniach. Hľadajte pod termínom ako Aktualizácia softvéru. Tu si zväčša môžete nastaviť aj automatické sťahovanie aktualizácií cez Wi-Fi a dozviete sa aj kedy bola uskutočnená posledná aktualizácia.

Aplikácie si aktualizujete prostredníctvom služby Obchod Play. Kliknete na položku Moje aplikácie a hry a vyhľadáte možné aktualizácie. V tejto službe si zároveň môžete nastaviť, či chcete aplikácie sťahovať a aktualizovať len prostredníctvom Wi-Fi pripojenia, cez ľubovoľnú sieť alebo, či sa vás ma zariadenie najprv opýtať na preferenciu.

Aktualizácia iOS

Pre zariadenia s operačným systémom iOS otvorte Nastavenia – Všeobecné – Aktualizácia softvéru – Inštalovať.

Aplikácie a hry, ktoré stiahnete z obchodu App Store, sa predvolene automaticky aktualizujú. Nebudú sa vám zobrazovať hlásenia, že je potrebné aktualizovať aplikácie. Aplikácie však môžete aktualizovať aj manuálne. Ak chcete napríklad vynútiť aktualizáciu, môžete aplikáciu aktualizovať manuálne.

Počítač

Pre počítač s operačným systémom Windows kliknite na Štart – Nastavenia – Aktualizácia a zabezpečenie – Windows Update – Vyhľadať aktualizácie prípadne aj Online vyhľadávanie aktualizácií zo služby Microsoft Update.

Pre zariadenia s operačným systémom macOS kliknite v menu na Systémové nastavenia –  Aktualizácia softvéru – Vyhľadať. Ak je v okne uvedené, že Mac je aktuálny, znamená to, že nainštalovaná verzia systému macOS a všetky jeho aplikácie sú aktuálne. Ak sú k dispozícii aktualizácie, kliknite na tlačidlo Aktualizovať. (Kliknutím na Viac informácií zobrazte podrobnosti o každej aktualizácii a vyberte, ktoré aktualizácie sa majú nainštalovať.)

 

Zaujali vás Security Tipy & Triky? Prečítajte si predchádzajúci diel: Security Tipy & Triky 14: Ako identifikovať phishingový mail?