Tipy & Triky
13. 5. 2020

Security Tipy & Triky 04: Naučte sa používať silné heslo

Security Tipy & Triky 04 - Naučte sa používať silné heslo. V dnešnej dobe je už takmer samozrejmosťou, že si naše kontá chránime heslom. Žiaľ, nie každé heslo je vhodné a ak nechcete o svoje dáta prísť, dbajte na dodržanie viacerých princípov.

Pri tvorbe hesla myslite na to, že čím jedinečnejšie heslo bude, tým ťažšie ho potenciálny hacker prekoná. Preto neodporúčame používať jednoslovné heslá akými sú ľahko dohľadateľné informácie o vás – meno vášho dieťaťa, meno domáceho miláčika, či dátum narodenia a podobne. Ďalej odporúčame vyhnúť sa opakovanému použitiu jedného hesla pre viaceré účty a určte a len pripomíname, že jedinečné a zároveň zapamätateľné heslá sú silnejšie a efektívnejšie ako ich pravidelná zmena.

Vaše heslo by malo byť nielen jedinečné, ale aj ľahko zapamätateľné, preto skúste pri tvorbe hesla použiť nie jedno slovo, ale frázu, či vetu, ktorá je vám blízka. Do nej následne zapracujte špeciálne znaky ako @ # € $ % & * ! ? atď. ako aj čísla. Čím dlhšie, komplikovanejšie a jedinečnejšie heslo si zvolíte o to viac kombinácií by potenciálny útočník musel skúsiť a o to dlhšie by mu to trvalo. Rôzne znaky by mali byť rozložené po celej dĺžke hesla, nie zoskupené na začiatku alebo na konci. Väčšina ľudí použije veľké písmeno na začiatku hesla a čísla na konci. Toto správanie je predvídateľné a znižuje čas potrebný na prelomenie hesla.

Nezabúdajte ani na pravidelnú aktualizáciu hesiel. Tu je príklad z dielne Aliter Technologies – náš claim: When your security depends on IT prerobený na heslo: WH€ny0urS€cur1tyd#p#ns0n!T. Čo poviete? Ťažšie na uhádnutie ako keby sme mali ALITER.technologies5   😉

 

Ako a kde si uložiť heslo? Ako zabezpečiť Správcu hesiel.

Jedna z možností, ako túto situáciu vyriešiť, je použiť tzv. správcu hesiel (password manager), jednoduchý program na správu hesiel, ktorý si zapamätá naše silné heslá a použije ich sám, len čo chceme vstúpiť na zaheslovanú stránku.

Pochopiteľne, aj tu môže hroziť nebezpečenstvo, že útočník získa prístup do tohto programu, čím bude mať prístup ku všetkému, čo je v ňom. Na druhej strane nám password manager umožní generovať naozaj extrémne silné heslá, ktoré si navyše namiesto nás zapamätá program. Väčšina správcov hesiel zároveň  generuje bezpečné heslo do účtu, v ktorom máte uložené všetky ostatné heslá. Stačí vám teda zapamätať si iba toto jedno heslo. To by malo byť zo všetkých vašich hesiel najbezpečnejšie. Toto heslo by ste si mali uchovať na veľmi bezpečnom mieste, najlepšie len vo vašej hlave.

Odporúčanie pre používanie aplikácií tohto typu je, aby sa ale nepoužívali ako plugin-y pre internetové prehliadače. Práve tie bývajú cestou, ako sa online útočníci môžu dostať k heslám.

 

Príklad niektorých správcov hesiel, ktoré môžete vyskúšať :

DASHLANE https://www.dashlane.com/

LASTPASS https://www.lastpass.com/solutions/business-password-manager

KEEPASS https://keepass.info/

KEEPER https://www.keepersecurity.com/

1PASSWORD https://1password.com/

Zaujali vás Security Tipy & Triky? Prečítajte si predchádzajúci diel: Security Tipy & Triky 03: Ako si zabezpečiť mobilné zariadenie?