Press
4/12/2019

Slovensku chýbajú IT odborníci, firmy bojujú už o študentov

Na Slovensku chýba 10.000 špecialistov v oblasti informačných a komunikačných technológií.

Vyplýva to zo štatistík IT Asociácie Slovenska. Ak bude tento trend pokračovať, v roku 2020 môže chýbať až 25.000 odborníkov. Podľa IT experta to môže zásadne a negatívne ovplyvniť konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky a vytváranie nových pracovných miest.

Problémy s chýbajúcimi zamestnancami v oblasti IKT súvisí podľa viacerých odborníkov aj s našim vzdelávacím systémom, ktorý dokáže pokryť len časť dopytu. „Problémy s nedostatkom ľudí sme museli vyriešiť tak, že si ich vychováme sami“, hovorí Martin Klír z Aliter Technologies.

V spoločnosti spustili projekt platenej stáže, tzv. Inkubátora, prostredníctvom ktorého dáva spoločnosť šancu ľuďom, ktorí nemajú profesionálne skúsenosti v konkrétnej oblasti. „Prvoradé je, že problematika ich zaujíma a chceli by týmto smerom rozvíjať svoje schopnosti. My dáme šancu účastníkovi projektu vyskúšať si rôzne role a snažíme sa pritom identifikovať pozíciu, ktorá účastníkovi najviac vyhovuje. Ak existuje vzájomná spokojnosť, môže zamestnanec prejsť na konkrétne oddelenie a  ďalej sa rozvíjať. Je to klasická win – win situácia, keď spoločnosť získa kvalitného zamestnanca, ktorý by možno inak nedostal šancu zamestnať sa na takejto pozícii,“ vysvetlil odborník.

Prví absolventi Inkubátora sú z projektu nadšení. „Dva roky práce v technologickej spoločnosti počas štúdia mi dali viac ako škola,“hovorí Technology consultant Aliter Technologies Michal Kupči. Podľa ďalšieho absolventa Inkubátora Martina Madudu, ktorý dnes v spoločnosti pôsobí ako HW designer mu „projekt umožnil robiť prácu svojich snov.“

Článok bol uverejnený na – Topky.sk

Zdroj obrázku: Getty Images

Mohlo by vás zaujať

Príbeh spoločnosti Aliter Technologies a jej zakladateľa Petra Dostála
March 7, 2018
Príbeh spoločnosti Aliter Technologies a jej zakla...

V dokrútke prestížnej súťaže Podnikateľ roka organizovanej spoločnosťou EY

Kde sa dnes skrývajú startupy? Aj o tom hovorí náš CEO v časopise Forbes.
April 9, 2020
Kde sa dnes skrývajú startupy? Aj o tom hovorí náš...

Ako prepojiť startupy a korporátny svet? Aj o tom hovorí náš CEO v najnovšom vydaní časopisu Forbes.

Aká je budúcnosť Home Office po skončení pandémie
June 8, 2020
Aká je budúcnosť Home Office po skončení pandémie

Prečítajte si článok z dielne NEXTECH s našou riaditeľkou oddelenia Finance & Operations Zuzanou Urbaníkovou, o tom, ako vidí budúcnosť Home O...

Služba MONSE (monitoring seniorov) predstavená v časopise TREND
May 21, 2019
Služba MONSE (monitoring seniorov) predstavená v č...

Týždenník TREND sa venoval problematike striebornej ekonomiky na Slovensku a úskaliam s ňou spojeným.