Press
8. 2. 2022

Startitup: Slováci pre NATO dodávajú technológie ako z budúcnosti. Vo firme pritom nemajú ani len pracovný čas

O Aliter Technologies, jeho začiatkoch, čomu sa spoločnosť venuje a čo zaviedla pre zamestnancov.

Budúcnosť dorazila aj na Slovensko. Nenápadná slovenská firma Aliter Technologies patrí medzi tie, ktoré našej krajine robia v zahraničí skvelé meno. Na konte má viacero multimiliónových kontraktov a je úspešná aj v projekte NATO, kde ako prvá slovenská firma dodávala informačné a komunikačné technológie.

Aliter Technologies prináša zmenu na trhu bezpečnostných, informačných a komunikačných technológií (IKT) a jej ročné obraty dosahujú vďaka inovatívnym technologickým riešeniam 30 až 40 miliónov eur.

Technologická spoločnosť, ktorá vyvíja IT a komunikačné systémy pre silové rezorty, nadnárodných dodávateľov vojenskej a leteckej techniky a medzinárodné organizácie, sídli na Mlynských nivách v Bratislave. Zamestnáva 150 ľudí, pre ktorých neplatí dress code, ani pevný pracovný čas.

Skupinka expertov pod vedením výkonného riaditeľa Jána Grujbára vytvorila vlastný software house, venuje sa cloud computingu, sofistikovaným komunikačným technológiám, kybernetickej bezpečnosti a vyvíja aj špecializované drony. Okrem toho má pod palcom unikátnu vzducholoď a prieskumné mikroroboty.

Z trojizbáku v Bratislave na svetovú úroveň

Začiatky spoločnosti siahajú do roku 2007, kedy Peter Dostál, zakladateľ spoločnosti, dal dokopy skupinu expertov, ktorí v tom čase odchádzali z ministerstva obrany do výsluhového dôchodku.

Aliter Consulting vznikla v malom bratislavskom trojizbáku, kde sa zo začiatku venovala vytváraniu štúdií a príprave strategických materiálov pre firmy, ktorých biznis súvisel s obranou. Časom však objavili dieru na trhu a začali s vývojom vlastných riešení.

Jednou z  takýchto príležitostí bol aj nesúlad v systémoch, ktorými disponovala slovenská obrana. Nákupy jednotlivých technológií  od odlišných dodávateľov spôsobili, že často neboli navzájom kompatibilné.

To pre nás vytvorilo príležitosť, aby sme tieto technológie navzájom integrovali pomocou našich komponentov a zariadení. Práve vďaka nim je dnes možné, že rádiá od jedného výrobcu dokážu komunikovať s rádiami od druhého výrobcu a podobne,“ vysvetlil Dostál pre Forbes.

Domáce technológie pomáhajú chrániť Slovensko

K integračným riešeniam čoskoro pribudli vlastné technológie, rôznorodé IT a komunikačné systémy, ktoré pomáhajú nielen u nás, ale aj v zahraničí, vrátane medzinárodných organizácií.

Najzvučnejšou je jednoznačne NATO, konkrétne Komunikačná a informačná agentúra NCIA, akési srdce technológií a kybernetiky Severoatlantickej aliancie. V marci minulého roka Aktuality dokonca informovali o zákazke za 30 miliónov eur práve od NCIA, pre ktorú Aliter Technologies dodá technologické riešenia.

Medzi najdôležitejšie produkty spoločnosti patria COMTAG® a COMTANET®, kompletné hardvérové a softvérové riešenia zabezpečujúce komunikáciu aj na ťažko prístupných miestach. Inovatívne riešenie dokáže prostredníctvom rádiových vĺn prenášať rôznorodú komunikáciu, vrátane videohovorov. Aliter Technologies na to využíva sofistikovaný systém serverov, smerovačov, prepínačov, batérií či rádiových brán.

Tieto však nie sú nevyhnutne určené len pre obranné zložky, môžu ich využívať napríklad aj záchranári, polícia či hasiči. Vďaka ich jednoduchému nasadeniu  je možné založiť si miesto velenia aj v náročnom teréne a ten preskúmavať napríklad vďaka inteligentným mikrorobotom či dronom, ktoré Aliter ponúka a spĺňajú aj vysoké vojenské štandardy americkej armády.

Okamžité riešenie pred hackermi

Ruka v ruke s informačnými a komunikačnými technológiami idú aj iné dôležité oblasti nášho života. Reč je napríklad o kybernetickej bezpečnosti.  V 100% bezpečí dnes nie sú ani tie najväčšie firmy na svete. Potvrdzuje to napríklad hackerský útok na Twitch (patrí Amazonu), kde okrem citlivých údajov unikol aj celý zdrojový kód platformy a pridružených softvérov.

Aliter Technologies sa venuje aj tejto oblasti a firmám dokáže poskytnúť napríklad bezpečnostné analýzy, testovanie ochrany, sledovanie zraniteľnosti či okamžité riešenie bezpečnostných incidentov, a to nielen v rámci klasickej firemnej IT infraštruktúry, ale aj v oblasti verejných či privátnych cloudov.

Práca bez pracovného času

Posledné mesiace Aliter Technologies zásadne mení svoju firemnú filozofiu, kultúru, ale aj štruktúru. „Vo vyššej miere ako doteraz zavádzame home office, zrušili sme dress code, ale tým najviditeľnejším krokom vpred k ideálnemu „work-life balance“ je zrušenie pevného pracovného času. To je cesta k lepšie distribuovanému času medzi rodinu, koníčky či prácu,“ teší sa zo zmien HR manažérka  Zuzana Ištoková.

Ďalší z pilierov, na ktorých sa snažia stavať, je slobodné pracovné prostredie s otvorenou komunikáciou. Motivujú zamestnancov a manažérov k efektívnej spätnej väzbe, čím chcú dať každému zamestnancovi väčší priestor a otvárať možnosti pre jeho vlastné nápady a riešenia pri plnení úloh.

Vnútorné zmeny sú podporované aj transformáciou vrcholového riadenia. V minulosti bola väčšina kompetencií sústredená v pozícii CEO, čo spôsobovalo veľkú záťaž a vytváralo úzke hrdlo v riadení firmy. Zakladateľ spoločnosti a bývalý CEO Peter Dostál sa stal predsedom dozornej rady Aliter Technologies, čo mu umožňuje koncentrovať sa na strategické riadenie celej spoločnosti, hľadanie nových trhov, akvizícií a na vývoj nových produktov.

V rámci transformácie bolo tiež vymenované nové predstavenstvo, na ktorého čele dnes stojí Ervin Haramia, ktorý vo firme pôsobí takmer od jej založenia. Na prelome rokov 2021 a 2022 došlo k presunu Jána Grujbára z pozície COO do role CEO, čím spolu s ostatnými členmi výkonného manažmentu  prebral zodpovednosť za každodenný chod a plnenie obchodných cieľov firmy.

Meradlom úspechu môže byť aj pomoc komunite

Každý vníma zisk a finančné výsledky ako kľúčové kritériá úspechu firiem. No, na úspech sa dá nazerať aj inak ako cez ekonomické ukazovatele. Napríklad cez optiku ľudskosti, schopnosti a ochotu podporovať aktivity a projekty, ktoré pomáhajú širšej komunite.

Aliter Technologies sú aktivity spoločenskej zodpovednosti neoddeliteľnou súčasťou firemnej kultúry a každý rok sa premietajú aj do jej strategických cieľov. Firma sa zameriava na podporu športu, vzdelávania, na rôzne sociálne témy a takisto na pomoc v súčasnej neľahkej situácii vyvolanej celosvetovou pandémiou.

Spoločnosť vybavila niekoľko vysoko frekventovaných miest, akými sú napríklad vstupy do veľkých administratívnych inštitúcií či nemocníc teplotnými rámami, zapojila svoje 3D tlačiarne pri výrobe držiakov ochranných štítov, dodala ochranné a dezinfekčné prostriedky pracovníkom v prvej línii, zapojila sa takisto v rámci výzvy IT firmy pomáhajú Slovensku ako odbornými kapacitami, tak aj technickým vybavením poskytnutým pre krízové riadenie.

Zároveň v závere minulého roka darovala 100-tisíc eur vojenskej nemocnici v Ružomberku, kde požiar zničil chirurgický pavilón.

Aj napriek zúriacej pandémii sa firme darilo priam rozprávkovo. V júni 2020 Slováci z Aliter Technologies kapitálovo vstúpili do britskej firmy Runecast, ktorá sa zaoberá analyzovaním IT infraštruktúry a využívajú ju aj obrovské firmy ako Verizon či Scania.

„Vstup do spoločnosti Runecast nám poskytuje priestor pre ďalšiu expanziu na zahraničné trhy, ktoré sú pre nás z hľadiska rastu veľmi dôležité,“ uzatvára Ján Grujbár.

ZDROJ: Startitup