Novinky
13. 9. 2022

Nebojíme sa ísť za hranice možností

O tom, ako sa za pätnásť rokov stala z malej konzultačnej firmy spoločnosť, ktorá je rešpektovaná najväčšími svetovými organizáciami, hovorí Ervin Haramia, predseda predstavenstva spoločnosti Aliter Technologies, a. s.

Vaša spoločnosť oslavuje tento rok pätnásť rokov. Čo považujete za jej najväčšie úspechy?

Do spoločnosti som prišiel po takmer dvadsiatich siedmich rokoch služby v armáde, kde som pôsobil v rôznych veliteľských a štábnych funkciách, ale aj v medzinárodných organizáciách. Pred pätnástimi rokmi, keď firmu založil Peter Dostál, sme začínali piati, dnes nás je stopäťdesiat. Sme rešpektovaný expert nielen štátnymi organizáciami doma, ale aj medzinárodnými organizáciami, ako je NATO, EÚ či OSN. V NATO Communications and Information Agency (NCIA) sa nám ako prvej slovenskej IT spoločnosti podarilo podpísať rámcovú zmluvu (BOA). Významný bol pre nás tiež projekt AGS, ktorý monitoruje vzdušný a pozemný priestor členských krajín NATO, kde sme dodávali IT jadro pre celý systém.

Aké riešenia a produkty ponúkate svojím zákazníkom? 

Zameriavame sa na integráciu bezpečnej IKT infraštruktúry, ako sú dátové centrá, komunikačné systémy a siete. Zároveň sa venujeme softvérovému vývoju, automatizácii cloudu či orchestrácii služieb. Naše Špeciálne systémy vyvíjajú a integrujú riešenia určené pre ozbrojené sily, záchranné a policajné útvary. Máme aj vlastnú UAV (dronovú) divíziu, v rámci nej virtuálny stožiar VIMA, či inteligentný vzdušný monitorovací prostriedok SILWA (vzducholoď). Oba systémy sú súčasťou  Mobilného miesta riadenia a plnia prieskumné úlohy vo dne i v noci či zabezpečujú prenos signálu. Vďaka nim dokážeme takmer okamžite vybudovať a udržať prevahu v rozhodovaní a zabezpečiť potrebné výhody a informácie pre velenie v krízových situáciách, pri bojovej činnosti alebo v pohraničných oblastiach.

V rámci svojich produktov ponúkate aj cloudové služby a cybersecurity. Prečo ste cloud zaradili do svojho portfólia? 

Cloud sa stal novým štandardom dneška a v zásade sa dá povedať, že celý IT svet sa postupne presúva do cloudu. S novými možnosťami a zmenami však prichádza aj väčšie množstvo kybernetických útokov a práve preto ponúkame širokú škálu komplexných služieb aj v tejto oblasti.

Aliter znamená v latinčine „iným spôsobom“. V čom robíte podľa tohto hesla veci inak?

Nebojíme sa ísť za hranice možností jednotlivých technológií a investujeme do vývoja. Vyrábame si vlastný hardvér a softvér, čo nám prináša konkurenčnú výhodu a flexibilitu.

Aké sú vaše ciele do budúcna? 

Chceme rásť nielen personálne, ale aj technologicky a produktovo. Máme pobočku napríklad aj v Kanade a mnohé projekty uskutočňujeme práve tam. Našou neustálou snahou je, aby spoločnosť Aliter Technologies, a. s. rástla nielen na Slovensku, ale aj vo svete.

ZDROJ: Forbes