Press
8/15/2019

Seniori sú na internete menej skúsení. Takto môžu predísť podvodom

Seniori sú v kybernetickom svete menej skúsení ako mladí. Podvodníci vedia preto od nich jednoduchšie získať dôveryhodné dáta.

“Nepozorní alebo dôverčiví používatelia, medzi ktorých seniori často patria, sa môžu nechať ľahko oklamať a údaje na podvrhnutých stránkach nechcene vydať do rúk podvodníkom,” povedal pre TASR IT expert zo spoločnosti Aliter Technologies Filip Mikuš.

Starší ľudia sa často stávajú terčom útokov na internete. “V poslednej dobe sa vyskytuje veľa prípadov, keď na internete prostredníctvom reklám alebo rôznych emailov (phishing) podvodníci sľubujú, že niečo vyhrali a mali by sa dostaviť pre výhru,” približuje Mikuš. Keď seniori prídu na dané miesto, väčšinou im chcú niečo predať alebo získať od nich peniaze podvodom.

V prípade, ak dostane používateľ email od neznámeho alebo ho nájde v spamovej schránke, Mikuš odporúča poštu neotvárať a neodpovedať na ňu. “Neklikajte na žiadne odkazy ani linky v takejto nevyžiadanej pošte, neotvárajte prílohy. Pošta môže obsahovať škodlivý vírus, ktorý môže poškodiť váš počítač,” radí.

Ako podozrivú požiadavku možno klasifikovať aj žiadosť o prihlasovacie údaje do internetbankingu alebo informácie o platobných kartách. “V žiadnom prípade tieto informácie neposkytujte a informujte o tom vašu banku,” varuje IT expert.

Predísť rizikám možno aj používaním silných hesiel. “Heslo by malo byť komplexné a malo by pozostávať z veľkých, malých písmen, čísel a špeciálnych znakov. Heslo by sa malo tiež pravidelne meniť aspoň raz ročne,” objasňuje expert. K zvýšeniu bezpečnosti podľa neho pomáha aj dvojfaktorová autentifikácia, pri ktorej používateľ po zadaní prihlasovacích údajov musí zadať aj kód z SMS správy.

Prihlasovať sa do internetbankingu alebo iných služieb na verejných wifi sieťach predstavuje podľa Mikuša vždy riziko. Lepšou voľbou je zabezpečený počítač. “Operačný systém, antivírusový program a prehliadač je potrebné pravidelne aktualizovať, aby ste eliminovali riziko prieniku vírusom,” dodáva.

Pred prihlásením do internetbankingu odporúča IT expert skontrolovať bezpečnosť webu. “V prehliadači bezpečná webová stránka začína v tvare HTTPS a nešifrovaná HTTP. Web adresu sa odporúča zadávať ručne, vďaka čomu znižujete riziko návštevy podvodných web stránok,” dopĺňa.

K lepšej bezpečnosti na internete pomáha podľa odborníka aj používanie antivírusových programov.

 

Článok bol zároveň uverejnený vo viacerých médiách: AKTUALITY; TOPKY; TERAZ/TASR; 24 HODÍN; HLAVNÉ SPRÁVY; DNES 24; SVET KOMUNIKÁCIE; PRAVDIVE EU.

Mohlo by vás zaujmout

Chystáte sa do USA? Pozor na to, čo robíte na internete
January 29, 2021
Chystáte sa do USA? Pozor na to, čo robíte na inte...

Aj vaše správanie na internete môže ovplyvniť, či sa do USA dostanete alebo nie.

Ľud vs. četovacie aplikácie
February 11, 2021
Ľud vs. četovacie aplikácie

Ani technologicky najdokonalejšia aplikácia nás neochráni pred najväčšou hrozbou, ktorou sme my sami.

Ako najlepšie chrániť smart domácnosť a kanceláriu pred únikom dát či hekerským útokom?
November 30, 2020
Ako najlepšie chrániť smart domácnosť a kanceláriu...

Ako najlepšie chrániť smart domácnosť a kanceláriu pred únikom dát či hekerským útokom? Chráňte aj “virtuálne” dvere do vašej domácnosti.

Uniknuté heslo? Zmeňte ho a pridajte dvojfaktorové overovanie
March 5, 2021
Uniknuté heslo? Zmeňte ho a pridajte dvojfaktorové...

Uniklo vám heslo? Mali by ste ho okamžite zmeniť a pridať dvojfaktorové overovanie, radia odborníci na kyber-bezpečnosť z Aliter Technologies.