Aliter Technologies vo Forbes: Buďte o krok vpred a nedajte kyberútokom šancu

  • Press
Doba sa posúva míľovými krokmi a online svet sa stáva našou realitou. S tým je úzko spojená kybernetická bezpečnosť, ktorá sa už dávno netýka len veľkých spoločností.
Aliter Technologies vo Forbes: Buďte o krok vpred a nedajte kyberútokom šancu

Kde robíme v súvislosti s kyberbezpečnosťou najväčšie chyby a ako sa vyvarovať prípadných útokov?

Všetci na jednej lodi

S novým rokom sme sa opäť posunuli o pomyselný krok do budúcnosti. Zrazu sú pre nás termíny ako IoT, AI, deepfake, cloud computing, phishing, virtuálna realita či sociálne inžinierstvo úplne bežné, no nie je to tak dávno, čo sme žiadnemu z týchto výrazov nerozumeli. „Neviem povedať, kedy presne sa to stalo, ale je to fakt – definitívne žijeme v plne digitálnom svete. Možno aj preto pojem kybernetická bezpečnosť už dávno nie je len doménou veľkých medzinárodných spoločností. Dnes sa ňou zaoberajú aj malé firmy, nemocnice, mestá či školy, ak chcú úspešne čeliť všetkému, čím dnešná odvrátená strana digitálneho sveta hrozí,“ vysvetľuje Ján Grujbár, CEO spoločnosti Aliter Technologies.

Kybernetická osveta

Pozitívne je, že verejnosť si v novej kybernetickej ére postupne uvedomuje nutnosť chrániť najzraniteľnejšie skupiny. „Mnohé inštitúcie nezištne edukujú seniorov alebo sa venujú našim najmladším, ktorí sa s technológiami a internetom iba zoznamujú. Poukazujú na nástrahy sociálnych sietí, nevhodný obsah v online priestore, vystríhajú pred potenciálnym sťahovaním podvodných aplikácií a podobne,“ pokračuje Ján Grujbár. Zároveň dodáva, že aj keď mnohí podnikáme v tomto smere správne kroky, pri tom všetkom robíme aj jednu obrovskú chybu – zabúdame na seba.

Kde robíme chybu?

„Vieme, že by sme mali, ale nemeníme si heslá v aplikáciách ani na domácom routri; nezapíname si viacfaktorovú autentifikáciu, lebo prihlasovanie je potom zdĺhavejšie. Zverejňujeme fotky priamo z dovoleniek, aby všetci vedeli, že nie sme doma,“ vymenúva nástrahy online sveta odborník na kyberbezpečnosť. Zoznam sa však nekončí. „Vystavujeme rodinu a deti na sociálnych sieťach, na online platby nepoužívame jednorazovo generované platobné údaje, prihlasujeme sa kdekoľvek na pochybné WiFi siete, používame súkromné zariadenia na pracovné účely a naopak. Takto by som mohol pokračovať ešte veľmi dlho,“ hovorí Grujbár.

Bezpečné predsavzatie

Paradoxom podľa neho je, že ľudia síce vedia, že takáto cesta nie je správna, no aj tak po nej idú. Je to tým, že žijeme príliš rýchlo a nestíhame sa venovať aj tejto oblasti? Je to preto, lebo sa nám zatiaľ nič hrozné nestalo a myslíme si, že to tak bude navždy? Odpoveď na túto otázku je nejasná. „Jedno viem však isto – raz začať treba. Možno práve prelom rokov a prijímanie rôznych predsavzatí sú správny odrazový mostík, ako začať myslieť plne digitálne aj na seba. Želám vám, aby bol vstup do nového roka nielen šťastný, ale aj bezpečný,“ uzatvára Ján Grujbár.

 

ZDROJ: Forbes