Novinky
Press
4/28/2021

Peter Kováč pre Forbes: Budeme žiť v oblakoch

Je iba otázkou pár najbližších rokov, kedy nám „život v oblakoch“ ukáže, že naše super výkonné železo bude naozaj patriť do starého železa.

Často sa zvyknem pousmiať, keď čítam nejakú recenziu na nový mobil a je tam vyzdvihovaný obrovský výkon najnovšieho procesora, alebo započujem kolegov, ktorí sa predbiehajú v tom, kto má výkonnejšiu grafickú kartu vo svojom hernom PC. Dnes to možno ešte ako taký význam má, no v blízkej budúcnosti sa naháňanie za výkonom vlastného „železa“ úplne stratí. Dôvod je jednoduchý – nebudeme ho potrebovať.

Začiatok tohto trendu môžeme vidieť už dnes. Doma už nemáme uložené MP3-ky, ani disky s filmami či CD-čka s hrami. Streamujeme. Konzumujeme obsah z cloudu. Jednoducho si hudbu hráme online, filmy každý deň sledujeme online, dokonca aj hry vieme hrať pomocou herných služieb priamo na TV online. Chcete si spraviť osobnú web stránku? Môže byť hotová doslova za pár minút a nepotrebujete žiadny špeciálny program ani vedomosti o serveroch, doménach a zložitých nastaveniach. To cloud vám to umožní. Dáta za vás spracuje, uloží, odzálohuje a vám zobrazí už len výsledok.

A toto sa nedeje len u nás doma, ale niečo obdobné ste zbadali určite už aj v práci. Z firiem pomaly miznú veľké serverovne a aj interných ítečkárov je čoraz menej. Firmy vďaka cloudu a jeho možnostiam objavili nevídanú efektivitu a flexibilitu. A tak sa zrodila nová IT mantra: platím len za to, čo používam. Áno, toto je cesta budúcnosti. Lebo už nie je potrebné kupovať a upgradovať servery, keď si ich môžeme prenajať a všetko riešiť virtuálne. Ich výkon či diskovú kapacitu si môžeme meniť – de facto každý deň – podľa aktuálneho počtu zákazníkov, zamestnancov, pri nových projektoch, pri ukončení tých menej rentabilných. Škálovať môžeme ale aj operačné systémy, softvérové vybavenie či systémovú podporu.

A je tu ešte jeden aspekt – spoločenský a environmentálny. Využiteľnosť zdrojov v cloudovom prostredí dosahuje násobne vyššie hodnoty ako tradičné poňatie IT riešení. Práve ich nízka využiteľnosť je daná tým, že historicky je hardvér vyčlenený pre konkrétne účely a až príchod cloudovej virtualizácie významne mení vyťaženosť IT prostriedkov k ich hospodárnej prevádzke. Podľa mňa je iba otázkou pár najbližších rokov, kedy nám „život v oblakoch“ ukáže, že naše super výkonné železo bude naozaj patriť do starého železa.

PETER KOVÁČ – RIADITEĽ PRE STRATEGICKÉ PROJEKTY ALITER TECHNOLOGIES, A.S.
Počas svojej kariéry manažoval mnohé IT projekty na Slovensku a v zahraničí, a získal tak bohaté skúsenosti z oblasti cloud computing, integrácie systémov, vývoja SW, vývoja produktov, obchodnej analýzy a poradenstva. V Aliter Technologies je od roku 2018 zodpovedný za riadenie strategických projektov.

ZDROJ: Forbes

You might be interested

Rozhovor pre Trend: Svet sa zmenil, cloud je príležitosť
June 30, 2020
Rozhovor pre Trend: Svet sa zmenil, cloud je príle...

Peter Kováč pre časopis Trend o tom ako sa zmenil svet a akú príležitosť cloud prináša.

Učenie hrou
October 15, 2019
Učenie hrou

Ak sa opýtate dieťaťa, či sa radšej učí alebo hrá, drvivá väčšina sa prikloní k hraniu namiesto učenia. Prečítajte si tipy na hravé cloudové apliká...

Pomocníci do školy
October 1, 2019
Pomocníci do školy

Prípravu do školy uľahčia šikovné aplikácie. Pomocníkom pre zvládnutie matematiky už dávno nie je len kalkulačka.

Firemný chat a video hovor odľahčí mailovú schránku
February 5, 2020
Firemný chat a video hovor odľahčí mailovú schránk...

Často sa strácame v množstve mailov a zorientovať sa v témach nám berie drahocenný čas. Pomôcť môžu rôzne aplikácie. Pripravili sme pre vás ich pre...